İstanbul'dan ''ara tatil kaçışı'' başladı ! Trafik felç...

Okullarda ara tatilin başlamasının ardından İstanbul Havalimanı ve yollarda yoğunluk başladı. Ara tatili değerlendirmek isteyen vatandaşlar havalimanı ve yollara döküldü.

İstanbul'dan ''ara tatil kaçışı'' başladı ! Trafik felç...
A+ A-

Türkiye'de bu sene ilk kez uygulanan ara tatil bugün başladı. İstanbul'da 9 günlük tatili değerlendirmek isteyenler soluğu havalimanı ve otogarda aldı. Megakentte saat 17:23 itibariyle trafik seviyesi yüzde 63'e ulaştı. Ana arterlerde trafik yoğunluğu yaşanıyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez uygulamaya sokulan ve 18-22 Kasım tarihlerini kapsayan, 2019-2020 eğitim - öğretim yılı 'ilk ara tatili' bugün başladı.

Hafta sonuyla birlikte 9 güne çıkan ara tatili, çocuklarıyla birlikte İstanbul dışında geçirmeyi planlayan aileler, yurt içi ve yurt dışı seyahatleri için İstanbul Havalimanı'na geldi.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
 
Havalimanının günlük yoğunluğuna umreye gidenler ile ara tatile çıkanların da eklenmesiyle terminal giriş noktalarında ve pasaport noktalarında zaman zaman kuyruk oluştu. Havalimanı yetkilileri ise pasaport, güvenlik noktaları ile check-in kontuarlarında yoğunluk yaşanmaması için bütün bankoları açık tuttu.

İSTANBUL'DA TRAFİKTE SON DURUM
 
Ara tatili fırsat bilenler İstanbul'dan uzaklaşmak için şimdiden yola koyuldu. Kentte saat 17:23 itibariyle trafik yoğunluğu yüzde 63'e ulaştı. Ana arterlerde trafik yoğunluğu yaşanıyor.

HAVALİMANINA AKIN ETTİLER

Okulların bugün tatil edilecek olması nedeniyle uçak seferlerine artan talep, hava yolu şirketlerinin yüzünü güldürdü. İstanbul Havalimanı İşletmecisi olan İGA, artan yoğunluk nedeniyle yolcuların uçaklarını kaçırmaması ve işlemlerini rahat yapabilmesi için tüm önlemleri aldı. Bazı kontuarlar ile terminal girişlerindeki yoğunluğun seyahatlerde aksamalara neden olmaması için görevlilerin yoğun mesai harcadığı görüldü.

Annesi ve küçük kardeşi Ayşe Neva Alemdar ile Trabzon’a giden Mehmet Akif Alemdar, “Okullar tatil oldu. O yüzden gezmeler başladı. Herkes geziyor. Trabzon’a ailemin yanına gidiyorum. Dedem var. Yeni doğan bir kuzenim oldu onu görmeye gidiyoruz. Okul çok güzel sınavlarım iyi geçti. Derslerim iyi” dedi.
Tatilini Almanya’da geçirmek için giden Kerim Yiğit, “Tatil bittiği gibi okula devam edeceğiz. Azcık sakinleşmek için zamanımız olacak” ifadelerini kullandı.

Küçük Irmak ise “Okul kolaydı. Tatile gitmiyorum orası benim evim olacak. Daha önce Almanya’ya gitmiştim” diye konuştu.

Ara tatilde rezarvasyonlar patladıAra tatilde rezarvasyonlar patladı

İHA