İZMİR'DE FACİA: 58 ÖLÜ !

İzmir açıklarında mülteci teknesi battı, 31'i çocuk 60 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kayıp var.

İZMİR'DE FACİA: 58 ÖLÜ !
A+ A-

İZMİR’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Beldesi'nde, Avrupa’ya yasadışı yollardan çıkmak isteyen, içinde çoğu çocuk ve kadın onlarca kaçağın bulunduğu 15 metrelik balıkçı teknesi aşırı yük nedeniyle su alıp kayalıklara çarptıktan sonra battı. Tekne faciasında 44 kaçak ve 2'si organizatör 46 kişi kurtulurken, 11'i erkek, 18'i kadın, 29'u çocuk ve 2'si de bebek olmak üzere 60 kişi yaşamını yitirdi.

Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi ile Yoncaköy arasındaki Baradan Koyu’nda bu sabah kıyıda tekne parçaları görenler durumu Sahil Güvenlik ve jandarmaya bildirdi. Jandarmanın kıyıda, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptığı aramalar sonucunda 1’i kadın 2 çocuk ve 2 Türk organizatörün de aralarında bulunduğu 45 kişi kurtarıldı. Bir kaçak da olay yerinin açığında yüzerken bulundu. Böylelikle sağ olarak ulaşılan kişi sayıyı 46’ya çıktı. Kurtarılan kaçakların Filistin, Irak ve Suriye uyruklu oldukları belirlendi.

1.20120906162433.jpeg

Kaçakların, Kürtçe bilen askerler aracılığıyla alınan ilk ifadelerinde, İzmir’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıkları belirlendi. Bir kısmı yüzerek kıyıya çıkarak faciadan kurtulanların teknenin güvertesinde bulundukları anlaşıldı.

İNSANIN KANINI DONDURAN İFADE

Olayın hemen ardından harekete geçen jandarma, kıyıya yüzmeye çalışan kişiler arasında bulunan tekne kaptanı Burhan Yılmaz ve makine sorumlusu Mustafa Mucuk'u gözaltına aldı.

1.2.20120906162433.jpeg

Jandarmada işlemleri süren iki organizatörden tekne kaptanı Burhan Yılmaz'ın ilk ifadesinde teknenin alt bölümünde bulunan gizli alandaki kaçaklardan söz etmedi. İnsanın kanının donduran bu ifadede Yılmaz, teknede 60 kişinin bulunduğunu, teknenin tur teknesi olduğunu ve mavi tura çıkardığını da söyledi.

GERÇEK KISA SÜREDE ANLAŞILDI

Bu arada, 15 metrelik teknenin İstanbul’daki bir balıkçı barınağından kiralayan insan tacirlerinin, deniz yoluyla İzmir’in Ahmetbeyli beldesine geldikleri kısa sürede anlaşıldı.

Burada kaçakların tekneye bindirilmesinden kısa süre önce teknenin arıza yaptığı ve iki görevliden Mustafa Mucuk arızayı giderdikten sonra kaçakların tekneye alındığı bilgisine ulaşıldı.

1.2.3.20120906162433.jpg

Tekne, hareket edip kıyıdan yaklaşık 50 metre uzaklaştıktan sonra aşırı yük nedeniyle su aldı, ardından kayalıklara çarpıp battı. Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında, teknenin alt bölmesindeki kilitli alanda ilk olarak 20’si çocuk 43 kişinin cesedine ulaşıldı. Sahil Güvenlik botuna alınan cesetler, Özdere Balıkçı Barınağı’na götürüldü. Balık adamların teknede yürüttüğü aramalarda, 17 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Böylece toplam ölü sayısı da 60'a ulaştı. Tekne faciasında ölenlerin 11'inin erkek, 18'inin kadın, 29'unrun çocuk ve 2'sinin bebek olduğu açıklandı.

KURTBEYOĞLU: BU TÜR OLAYLAR YAŞANABİLİYOR

Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bugün saat 05.20’de tekne yola çıktıktan sonra battığını tespit ettik. Bu bölgede bu tür kaçak geçmeye çalışanlar olabiliyor. Ancak kısa süre içinde bize kaçak geçiş olacağı yönünde ihbar gelmedi. Araştırmalarımız sürüyor” diye konuştu. Öte yandan kurtulan kaçaklar, sağlık kontrolünden geçiriliyor.

4.20120906162846.jpeg