Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

Kaçak darbeciler için flaş karar

Yunanistan'a kaçan darbeci subayların iltica talebi 1 ay ertelendi.

Kaçak darbeciler için flaş karar
A+ A-

Yunanistan, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan ve siyasi sığınma talebinde bulunan 8 darbeci askerin iltica taleplerini değerlendirmeyi 19-25 Ağustos tarihleri arasına erteledi

Askerlerin avukatlarından İllia Marinaki, mülakatların 19-25 Ağustos’ta gerçekleşeceğini söyledi.

Savunmalarını hazırlamak için ek süre talep ettiklerini belirten Marinaki,

'İDAMIN GELİP GELMEYECEĞİNİ GÖRMEK İÇİN EK SÜRE İSTEDİK'

"Durumun nasıl değişeceğini ve idam cezasının yeniden getirilip getirilmeyeceğini görmek için bu ek süreyi istedik.  

Bu ertelemeyi aldığımız için mutluyuz. Daha fazla delil sağlamak için vaktimiz olacak. Ayrıca,Türkiye’deki askerlere nasıl muamelede bulunulduğunu ve ailelerinin ne durumda olduğunu görmek için zaman kazandık."ifadelerini kullandı.

'YALVARAKACAK KADAR İŞKENCE GÖRMEKTEN KORKUYORLAR'

Marinaki, askerlerin geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike içinde olabileceklerini iddia ederek, "Bana büyük bir endişe içinde olduklarını söylediler. İdam cezası geri getirilmese bile, ölmek için yalvaracak kadar işkence görmekten korktuklarını ifade ettiler." şeklinde konuştu.

Avukat Marinaki, darbeci askerlerin aileleriyle telefonda görüştüklerini, banka hesaplarının dondurulduğunu ve kredi kartlarının bloke edildiğini öğrendiklerini aktardı.

Darbecilerin tutuldukları yerde yaşam koşullarının gayet iyi olduğuna değinen Marinaki, bu durumun kendi güvenlikleri için gerekli olduğunu kaydetti.

Bir diğer savunma avukatı Vasilis Terzidis ise, ertelemenin önemli olduğunu savunarak, "Türkiye’de durum şu an oldukça değişken. Orada neler olacağını görmek için de zamanımız olacak." dedi.

Bugün mülakat randevuları olan darbeci iki asker, sabah erken saatlerinde başkent Atina’nın Katehaki semtindeki Merkezi İltica Ofisi’ne götürülmüştü.