Kendileri hakkında suç duyurusunda bulundular

Kendileri hakkında suç duyurusunda bulundular

Ankara'da bir grup, adliyeye gelip kendileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesine gelen bir grup, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyelerine destek verdikleri gerekçesiyle Söke'de hakkında dava açılan 46 kişi ile Özgür Gündem gazetesinin "nöbetçi genel yayın yönetmenliği"ni üstlenen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci Erol Önderoğlu'na destek için kendileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde toplanan grup adına konuşan gazeteci Ercan  Sadık İpekçi, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayınladığı bildiriye  katıldıklarını açıklayan 46 kişi hakkında, Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesinde "terör  örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla dava açıldığını belirtti. 

Özgür Gündem gazetesinin "nöbetçi genel yayın yönetmenliğini" üstlenen  Fincancı ile Bianet ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) temsilcisi  Önderoğlu hakkında da gazetede yer alan bazı yazılar nedeniyle "terör örgütü  propagandası yapmak" suçundan dava açıldığını ifade eden İpekçi, "Biz de bu  davalara sanık olarak katılmak istiyoruz." dedi. Gruptakiler, daha sonra akademisyenlerin bildirisi ile Fincancı ve  Önderoğlu hakkında dava açılmasına konu olan ifadelerin altına imza attıklarına  ve davaya sanık olarak katılmak istediklerine ilişkin metni imzalayarak, Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına verdi. İhbar dilekçesinde Ayser İren, Ercan Sadık İpekçi, Fatin Kanat, Hüsnü  Erdem, Perihan Pulat, Rahmi Yıldırım, Sibel Özbudun Demirer, Temel Demirer ve  Oktay Etiman'ın isimleri yer aldı.