Macaristan'dan Almanya'ya Sığınmacı Tepkisi

Macaristan'dan Almanya'ya Sığınmacı Tepkisi

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas:- "Macaristan mültecilere ekmek ve su bile vermedi. Başbakan Viktor Orban onları şiddetle tahliye etmek ile tehdit etti. Birçok insan savaş, işkence ve şiddetten kaçıyor ama Viktor Orban bir tane bile Müslüman mülteciyi ka

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'ın, Macaristan'ın mülteci krizi konusundaki tutumunu eleştiren açıklamalarına tepki gösterdi.

Szijjarto, Maas'ın, Alman haftalık Der Spiegel dergisine verdiği röportajda kullandığı, ''Macaristan mültecilere ekmek ve su bile vermedi. Başbakan Viktor Orban onları şiddetle tahliye etmek ile tehdit etti. Birçok insan savaş, işkence ve şiddetten kaçıyor ama Viktor Orban bir tane bile Müslüman mülteciyi kabul etmek istemiyor" şeklindeki ifadelere cevap verdi.

Alman bakanın Macaristan'a karşı sert bir şekilde saldırdığını savunan Szijjarto, ''Yalancılık ve asılsız suçlamalar Avrupalı bir politikacıya yakışmıyor. Macaristan geçen yıl uluslararası hukuka uygun bir şekilde 400 bin yasa dışı göçmene kalacak yer ve bakım temin etti'' ifadelerini kullandı.

Avrupa civarında potansiyel olarak 30-35 milyon insanın Avrupa'ya doğru göç etme kararı alabileceğini ama Macaristan'ın yasa dışı göçmen kabul etmeyeceğini belirten Szijjarto, ''Bu insanlar mülteci değil, yasa dışı ekonomik göçmen'' dedi.