Mandalinayı beğenmeyince 2 pazarcıyı vuran emekli polisin cezası belli oldu

Mandalinayı beğenmeyince 2 pazarcıyı vuran emekli polisin cezası belli oldu
Güncelleme:

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde mandalinaları beğenmeyince çıkan tartışmada pazarcılar Ömer D. (41) ve Nuri M.'yi (47) silahıyla ateş ederek yaralayan emekli polis memuru toplam 11 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dehşete düşüren olay, 2017 yılında Gökdere pazar alanında meydana geldi. Olay tarihinden 2 yıl önce emekli olan polis memuru Gürkan E., Ömer D.'e ait tezgahtan mandalina aldı. Bir süre mandalinaları inceleyen E., iddiya göre D.'e, "Bunları beğenmedim, güzel mal sat" dedi. D. ile aynı tezgahta satış yapan Nuri M. da "Beğenmediysen, mandalina satan çok arkadaş var, onlardan al" diyerek karşılık verince tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Gürkan E., üzerindeki ruhsatlı tabancasıyla pazarcılara ateş açtı. Ömer D. karnından ve ayağından, Nuri M. ise ayaklarından vurularak yaralandı. Bu sırada pazar yerinde devriye gezen Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı sokak timleri, elinde silahla "Yanıma yaklaşmayın, panik atak hastasıyım. Hepinizi vururum" diyen Gürkan E.'u sakinleştirip, gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen E., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

'ÜZERİMDE 28 MERMİ VARDI, 5'İNİ KULLANDIM'
Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan, 2 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Gürkan E. savunmasında, "O gün, pazardan mandalina almak istedim. Tezgahta duran satıcıya, 'Mandalina almak istiyorum. Ön taraftakilerden verir misin?' dedim. 'Veremem' deyince ayrıldım. Bu sırada arkamdan, 'Niye sırıtıyorsun?' dedi ardından küfür etti. 'Neden küfür ediyorsun? Ben emekli polis memuruyum' diyerek, cevap verdim. Bunun üzerine, 'Belindeki silaha mı güveniyorsun, 20 kişiyi toplar, seni Gökdere'ye atarız' diyerek çıkıştı. Adının Ömer olduğunu öğrendiğim kişi, tezgahın üzerinden bana saldırıp, sopa ile kafama vurmaya başladı. Nuri de bıçakla üzerime geldi. Silahımı çıkarıp, havaya doğru ateş etmek isterken; elimden tutunca tabancam ateş aldı ve Ömer vurulup, yere düştü. Bu sırada Nuri de montumun kolundan tuttu. 'Bende panik atak var' dedim. Üzerime gelince aldığım darbeler sonucunda ona ateş etmişim. Üzerimde 28 mermi vardı. 5 tanesini kullandım. Olaydan dolayı pişmanım, kendilerinden ve ailelerinden özür diliyorum" dedi.

 'BAĞIŞLA BİZİ DİYE YALVARDIM'
Müşteri olarak gelen E.'un, tezgah üzerinde dizili olan mandalinaları almaya çalıştığı sırada döktüğünü söyleyen Ömer D. ise "Yere düşen meyveleri toplarken silah çekti. Tabancayı kurusıkı sandım. Silahla ateş etmeye başladı. Kurşunlar göğsüme isabet etti. 30 gün hastanede yattım. Nuri de 'Yapma' diye yalvarmaya başladı. Sanık, 'Bende panik atak var' dedi. Kendisine küfür etmedim. Sopa ile de vurmadım. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

Nuri M. da ifadesinde şunları söyledi:

"Ömer ile sanığın arkadaş olduğunu zannediyordum. İkisinin arasında ağız dalaşı oldu. Tahta ile tezgah üzerinden atlayıp, ön tarafa geçen Ömer, yere düşen mandalinaları toplamaya başladı. Sanık silahını çıkarıp, ateş etti. Ben araya girdim, elimde bıçak yoktu. Yere düşen Ömer'e yardım ederken; arkadan benim bacaklarıma ateş etti. Diz üstü yere düştüm. 'Bağışla bizi' diye yalvardım. Etraftaki insanlara silah doğrultarak, 'Bende panik atak var' dedi. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum."

 KARAR ONANIRSA CEZAEVİNE GİRECEK
Davada karar duruşması görüldü. Mahkemede hazır bulunan tutuksuz sanık Gürkan E., savunmasını tekrarlayarak, "İstem dışı elimdeki tabanca ateş aldı. Bilerek, isteyerek, öldürme kastıyla ateş etmedim" dedi. D. ve M. ise şikayetçi olduklarını yineledi. Mahkeme heyeti, Gürkan E.'a 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 8 yıl 4 ay, 'yaralama' suçundan da 2 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Müşteki sanık Ömer D.'e ise 'basit yaralamaya teşebbüs' ve 'hakaret' suçlarından 1120 lira para cezası verildi. Heyet, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Karar, istinaf ile Yargıtay'nca da onanırsa Gürkan E., kalan cezasını çekmek için cezaevine girecek.

Etiketler bursa polis memur