Mehmet Altan'a tahliye kararı !

Mehmet Altan'a tahliye kararı !
Güncelleme:

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olan Mehmet Altan'a tahliye kararı verdi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel  mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan Mehmet Altan'ın tahliye  edilmesine karar verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla  yargılanan Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu  tutuklu 6 sanığa yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına  ilişkin istinaf başvurularını dosya üzerinden inceledi.

Ceza Dairesi, hazırladığı tensip tutanağında, sanığın başvurusu  üzerine Anayasa Mahkemesi'nin, Mehmet Altan'ın kişi hürriyeti ve güvenliğinin  ihlal edildiğine karar verildiği hatırlatıldı.

Bu kararın kesin olduğu vurgulanan tutanakta, Anayasa gereğince  Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare  makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı aktarıldı. Tutanakta, Anayasa  Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali  tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı  nitelikteki olduğu kaydedildi.

Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan'ın tahliye  edilmesine karar verildiği belirtildi.

Mehmet Altan'ın başka suçtan hükümlü ve tutuklu değilse salıverilmesi  için ilgili cezaevi idaresine yazı yazılması kararının yer aldığı tutanakta,  Altan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, haftanın bir günü ikametinin  bağlı bulunduğu zabıta amirliğine imza vermek suretiyle adli kontrol altına  alınması karara bağlandı.

Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve  Şükrü Tuğrul Özşengül'ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, 21  Eylül'e duruşma günü verildi.

Öte yandan ceza dairesi tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında  "silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan verilen  beraat kararını onadı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Şubat'ta Silivri Ceza İnfaz  Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada açıkladığı kararında,  sanıklar Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul  Özşengül ve Yakup Şimşek’in üzerlerine atılı suçun sabit olması nedeniyle "cebir  ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan  kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen  uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı suçun niteliği, ağırlığı,  sanıkların yargılama sırasındaki tutum ve davranışları, cezalarının  indirilmesinde hafifletici neden olmaması nedeniyle verilen hapis cezasında  indirim uygulanmamasına hükmetmişti.

Sanıkların, "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Hükümeti  ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "terör örgütü üyesi olma" suçlarının verilen  cezanın içinde erimesi nedeniyle bu suçlardan karar verilmesine yer olmadığına  karar veren mahkeme, tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında "silahlı terör  örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan dava açılmışsa da suçu  işlediği sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Mahkeme, Mehmet Altan'da ele geçirilen 6 adet 1 doların saklanmasına  karar vererek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırmıştı.

Sanıklar, yerel mahkemenin kararını açıklamasının ardından İstanbul  Bölge Adliye Mahkemesi'ne itirazda bulunmuştu.

AA