Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat kendim keserim
Korgeneral Zekai Aksakallı istifadan döndü
Atatürk’e çiçek veren kız heykeline saldırı

Mobilyadaki yüzde 18’lik KDV sektörü küçültüyor !

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, mobilya sektöründe alınan KDV'yi değerlendiriyor.

A+ A-

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, mobilya sektöründe alınan yüzde 18’ lik KDV oranının yüzde 8’ e düşürülmesinin kayıt altıların artarak ülke istihdamına katkı sağlayacağını söyledi.

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, mobilya sektöründe alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi halinde kayıt altıların artarak ülke istihdamına ciddi katkılar sağlanacağını belirtti.

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat sözlerine şu şekilde devam etti: “Yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e düşerse kayıt altına giren firmaların sayısı artar. Bu da daha fazla istihdam, daha fazla markalaşma ve büyüme anlamına gelir. Murat Erat ayrıca, Türkiye’nin şu anda dünyada 400 milyar dolar olan mobilya pazarının yüzde birine hitap ettiğini, yüzde 92 iç piyasadan yerli imkanlarla, yerli malzemelerle üretim yapan sektörün, gerekli teşviklerin verilmesi halinde Türkiye’nin dünya piyasasında önemli aktörlerinden biri olacağını söyledi.

Mobilya sektörü’nün 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefi var!

Türkiye'de istihdam kapasitesi en yüksek sektörlerden biri olan mobilya sektörü 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefleri doğrultusunda dünyanın 10. büyük mobilya üreticisi olmayı hedefliyor.

Türkiye geneli mobilya sektörü ihracat rakamının 2013'te 2 milyar doları aştığını, belirten Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, kapasite artırımı ile ihracat hacminin 2014 yılının son çeyreğinde de artış gösterebileceğini kaydetti.

10 yılda ihracatı 7 kat artan sektör!

Geçen yılı 2 milyar doların üstünde bir ihracat ile kapatan mobilya sektörü 10 yılda 7 kat ihracat artışı sağlarken, ticaret kapasitesini 9 milyar dolar seviyesine ulaştırdı. Sektör temsilcileri 2014 yılının 2013 yılına kıyasla daha iyi bir yıl olduğu konusunda hem fikir.

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat sözlerine şu şekilde devam etti: “Mobilya sektöründe 2013 yılında üretim yıllık yüzde 10 arttı. 2014'te sektörün durumu inşaat sektörü ve dış talebin seyrine bağlı olarak şekillenecek. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da siyasi istikrarsızlık sektörü Afrika'ya yoğunlaştıracak. İçeride inşaattaki yüzde 5'lik büyüme sektöre destek olacak.” Dedi.