ODTÜ, LGBT yürüyüşlerini yasakladı

ODTÜ, LGBT yürüyüşlerini yasakladı
Güncelleme:

ODTÜ Rektörlüğü, Ankara Valiliğinin 18 Kasım 2017 tarihli kararını gerekçe göstererek 7-12 Mayıs tarihleri arasındaki tüm LGBT etkinliklerini yasakladı.

Rektörlük tarafından tüm öğrencilere yollanan mailde, Ankara Valiliğinin 18 Kasım 2017 tarihli şehirdeki tüm LGBT etkinlerini yasaklayan kararı uyarınca üniversite içerisinde hiçbir etkinliğe izin verilmeyeceği ifade edildi.

EYLEM YAPACAKLAR

ODTÜ'de ilk kez bir hafta kapsamında etkinliklerin yasaklanmasının tüm öğrencilere mail atılarak duyurulmasına ise öğrenciler tepki gösterirken Uluslararası Af Örgütü yasağa ilişkin acil eylem çağrısında bulundu.

LGBT NEDİR ?

Açılımı lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel kelimelerinin baş harflerinden oluşan LGBT ifadesi, 1900'lü yıllardan itibaren kullanılmaya başlamıştır. 

Bir hak mücadelesi olarak ifade edilen LGBT, bir dönem GLBTT şeklinde kullanılmış, fakat lezbiyenlerin toplum içerisinde yok sayılıyor olması sebebiyle tekrardan LGBT olarak anılmaya başlanmıştır.

İlk çağlara, M.Ö 2000-3000'lere kadar uzanan LGBT harekatı,  o dönemlerdeki eserlere de yansıyarak bu konuda günümüze ışık tutmayı başarmıştır. Hıristiyanlığın eşcinselliği yasaklamasına karşın, Batı ülkelerinde de ortaçağ boyunca eşcinsel ilişkilerin, çok yaygın olmamakla birlikte, sürdüğü bilinmektedir. Papa ve kardinallerin yasakları, mahkeme kararları ve infazlar bu yasaklara karşın LGBT'ler arasında cinsel ilişki ve aşkın varlığını sürdürdüğünü kanıtlamaktadır. 

Avrupa'da eşcinselliğin yeniden suç olmaktan çıkarılması Fransız Devrimi'yle dine dayalı tüm suç ve cezaların kaldırılmasıyla olmuştur. 1810 yılında Fransız imparatoru Napoleon medeni kanunu yürürlüğe koyduğunda bu uygulamadan vazgeçmemiştir. 19. yüzyılda Hollanda, İspanya, Portekiz, Bavyera ve İtalya gibi ülkelerin Napoleon yasalarını kabul etmeside bu ülkelerde de eşcinsellik suç olmaktan çıkmıştır.