Bayramda çalışanlar dikkat !
Almanya'dan Erdoğan'a küstah sözler
Kadın çalışanları ilgilendiren karar ! Resmi Gazete'te yayımlandı

Bakan Albayrak'tan İsrail açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile İsrail arasında yeni enerji işbirliği

A+ A-

Enerji Bakanı Albayrak, ''Türk Akımı'nın ikinci hattı Avrupa piyasasının akıbetiyle ilişkili bir husus. 2017 itibarıyla inşaatın başlaması planlanıyor, projenin ilk kısmının 2019'a yetişmesi konusunda bir gecikme öngörmüyoruz'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye'de yerli ve yenilenebilir kaynaklar üzerinde ciddi bir potansiyel var. Yüzer LNG terminal, kış öncesi devreye girecek. Türkiye'nin arz güvenliğiyle ilgili alternatif kaynakları çeşitlendirmesi lazım. Türkiye olası enerji sıkıntılarına hazırlıklı olmalı. Kaynak çeşitliliğine yönelik adımlar atılıyor. Tuz Gölü'nde depolamaya dayalı çalışmamız var. Bunun da bu kış devreye alınması için çalışıyoruz. Tuz Gölü depolama tesisinde 2017 Ocak ayından itibaren cavernlere sırasıyla gaz basmaya başlayacağız. Aliağa'daki santralin kapasitesinin artırılması bu kış devreye girecek.

Dünya Enerji Kongresi belki de son dönemde Türkiye açısından çok başarılı bir program oldu. Bugüne kadar yapılan enerji kongrelerinin yanında sektörün farklı alanların paydaşların katıldığı diğerlerinin katılım gösteremediği bir görünüm çizerken bu kongrede gaz piyasası petrol piyasası, nükleer piyasası, elektrik piyasasından birçok paydaş ve üst düzey yöneticileri katılırken 2016 yılındaki enerji politikalarının çok yoğun bir şekilde müzakere edildiği yoğun bir kongre oldu. Ben o açıdan Türkiye açısından çok önemli katkıları olduğunu düşünüyorum.

İSRAİL İLE ENERJİ İŞBİRLİĞİ

İsrail ile de Haziran ayındaki gelişmelerden sonra normalleşmeye dayalı ilk görüşmemizi yaptık. Türkiye İsrail özelinde değil tüm bu bölge üzerindeki herhangi bir projeye bakış açısını üç ana kriterde değerlendiriyor. Biz diyoruz ki herhangi bir proje varsa masada bunun üç tane ana noktası var. Bir; bu projenin paydaşlara kazan kazan çerçevesinde bir katkısı olması lazım. İkincisi bölgenin enerji arz güvenliğine ciddi anlamda bir katkısı olması lazım. Üçüncüsü ise bölgenin ve küresel çerçevedeki barış ve huzuruna katkıda bulunması lazım.

Doğu Akdeniz gazı sadece Türkiye için değil bölge ve Avrupa içinde çok önemli bir alternatif. Bu çerçeveye uydurduğumuz durumda Doğu Akdeniz'de gelişecek projelere olumlu bakacağımızı ilettik. Teknik düzeyde görüşmeler başladı. Önümüzdeki dönemde gelişmelere şahit olacağız.

Gazze'ye elektrik sağlanması için teknik ekipler çalışmalara başladı. Doğu Akdeniz gazı Avrupa için de önemli. İletim, sistem alt yapısı anlamında ciddi eksiklikler var. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa dayalı en makul çalışmalar içerisindeyiz. Konun birçok farklı ayağı var. Bu çerçevede tüm bunları bugünkü ihtiyaçlar çerçevesine çalışıyoruz. İnşallah en yakın dönemde olumlu çalışmalar atacağımıza inanıyorum.

''TÜRK AKIMI'' PROJESİ

Türk Akımı'nın ikinci hattı Avrupa piyasasının akıbetiyle ilişkili bir husus. Türk Akımı, Türkiye'nin özellikle Batı hattı özelinde yaşanabilecek krizleri elimine etmek için önemli bir proje. 2017 itibarıyla inşaatın başlaması planlanıyor, projenin ilk kısmının 2019'a yetişmesi konusunda bir gecikme öngörmüyoruz.''

AA