Bir seçim anketi daha... İşte ittifakların son oy oranı

Bir seçim anketi daha... İşte ittifakların son oy oranı
Güncelleme:

Yaklaşan 2023 seçimleri öncesinde kamuoyu araştırma şirketlerinin anketleri de peş peşe açıklanmaya devam ediyor. Son olarak İstanbul Ekonomi Araştırma da elindeki son anket verilerini açıkladı. Son seçim anketinde AK Parti ile MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP ile İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı arasındaki oy farkı da ortaya çıktı.

İstanbul Ekonomi Araştırma‘nın ocak ayı Türkiye Raporu’na göre Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki puan farkı 0,5. Araştırmaya göre ayrıca gidişattan yurttaşların yarısı ‘endişeli.’
İstanbul Ekonomi Araştırma, siyasetten ekonomiye ülkedeki gelişmeleri değerlendirdiği ocak ayı Türkiye Raporu’nu yayımladı. Rapora göre ülkenin genel gidişatı ile ilgili hisleri sorulan yurttaşların yarısı “endişeli” olduğunu söyledi. “En güvenilmeyen kamu kurumları”nın Merkez Bankası ve TÜİK olduğu kaydedilen raporunda siyaset başlığında ise Cumhur İttifakı’nın yüzde 50+1’i aşamadığı ortaya konuldu.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, bu ay ilk kez TÜİK’in de ölçüldüğü aktarılan raporda kurum, “en güvenilmeyen ikinci kurum” oldu. Raporda “Bu ayki anketimizde TÜİK’e güvenenlerin oranı sadece yüzde 31 çıktı” denildi.

Son anket açıklandı: İmamoğlu’ndan Erdoğan’a büyük fark

“EN GÜVENİLMEYEN KURUM MERKEZ BANKASI”

En az güvenilen kurumun ise “bağımsızlık” konusunda tartışmalarla ve “128 milyar dolar nerede?” sorusuyla gündeme gelen Merkez Bankası olduğu kaydedilen raporda, “Merkez Bankası en az güven duyulan kurum, ancak bu kuruma güven duyanların oranı da 3 puan yükseldi. Aralık ayındaki faiz düşürme kararının ardından dolar kurunda gözlenen ani yükselişin kur korumalı mevduat duyurusu ve müdahaleler ile kontrol altına alınması, bu kuruma ve diğer kurumlara güvende gözlemlenen sınırlı iyileşmenin arkasındaki neden olabilir” ifadelerine yer verildi.

CUMHUR İTTİFAKI 50+1’İ BULAMIYOR

“Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” anketinin sonucunda kararsızlar dağıtıldığında AK Parti’nin yüzde 32, CHP’nin yüzde 25, İYİ Parti’nin yüzde 15, HDP’nin yüzde 9 ve MHP’nin yüzde 8.5 oy aldığı aktarıldı. Böylece Cumhur İttifakı’nın yüzde 50+1 çoğunluğunu sağlayamadığı görüldü.

“ERDOĞAN’A KARŞI EN YÜKSEK OYU YAVAŞ ALIYOR”

Erdoğan’ın oy oranı “bu pazar seçim yapılsa yüzde 37,5 – 40 arasında” olduğu aktarılan raporda, “Erdoğan’ın muhtemel rakiplerinin oy oranları ise daha geniş bir aralıkta değişiyor. Erdoğan’a rakip oldukları durumda en düşük oy oranına Kemal Kılıçdaroğlu, en yüksek oy oranına ise Mansur Yavaş ulaşıyor” değerlendirmesi yapıldı.

Cumhuriyet