Davos'ta da, Elazığ'da da görülmeyen Bakan Albayrak nerede ?

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında Ankara kulislerinde konuşulan bir idddiayı gündeme getirdi.

Albayrak'ın Elazığ'da yaşanan depremin ardından bölgeye gitmemesine dikkat çeken Takan, "Berat Albayrak en son Davos’da görülmüştü. Ne hikmettir ki Elazığ depreminde ekranlarda göremedik. " diyerek "Berat Albayrak’ın uzun bir süredir AKP kongrelerine yönelik ince bir temas trafiği yürüttüğü ve çalışmalarının ağırlıklı bir bölümünü  buna ayırdığı konuşuluyor" diye yazdı.

 Takan, "Kayda değer son iddiaya gelince; Bakan Berat Albayrak’ın bir süre önce sessiz sedasız ABD’ye gidip Başkan Trump ile görüştüğü ileri sürülüyor. " diyerek kayda değer iddiayı yazdı. 

İşte Takan'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Çok kayda değer bir iddia daha dolaşıyor saray kulislerinde… Bakan Damat Berat Albayrak ile ilgili… Berat Albayrak en son Davos’da görülmüştü. Ne hikmettir ki Elazığ depreminde ekranlarda göremedik. Belki de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aynı kareye girmeyi ve yanında oturur vaziyette olmayı içine sindirememiştir.

Berat Albayrak’ın uzun bir süredir AKP kongrelerine yönelik ince bir temas trafiği yürüttüğü ve çalışmalarının ağırlıklı bir bölümünü  buna ayırdığı konuşuluyor.

Kayda değer son iddiaya gelince; Bakan Berat Albayrak’ın bir süre önce sessiz sedasız ABD’ye gidip Başkan Trump ile görüştüğü ileri sürülüyor. Geride bıraktığımız yıl nisan ayında Washington’da Trump ve damadı ile yapılan görüşmeden Berat Albayrak’ın sosyal medya üzerinden yaptığı fotoğraflı paylaşımla haberdar olmuştuk. Albayrak’ın yakın bir zaman içinde ABD’ye gittiğine dair iddiayı teyit ettiremedim. Ancak, bir süredir yurt içi gezilerine hız veren İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in partisinin dünkü grup toplantısında yaptığı açıklamalar yüzünden bu iddiayı gündeme taşımaya gerek duydum. Akşener’in o açıklamasından bir kesit;

“Görünen o ki zamların ardı arkası gelmeyecek. Baksanıza, finans gurusu, büyük ekonomist Damat Bey, elektrik zammını az bulmuş. Buyrun size şımarıklığın resmi. Kayınpeder torpilliyle bakan olmuş birinin, milletin durumunu umursamayan haline bakın… Ömründe ev geçindirme derdi olmamış bedavacı bir adamın, vatandaşla kurduğu empatinin düzeyine bakın… İbretlik gerçekten. Öğrencisi açken tok yatan rektör bizden olmadığı gibi, vatandaşı açken tok yatan Maliye Bakanı da bizden değildir, Sayın Erdoğan; Bu arkadaş mı dengeleyecek ekonomiyi? Bu arkadaş mı söndürecek mutfaktaki yangını? Bu arkadaş mı uçuracak Türkiye’yi? Ben de isterim Türkiye uçsun. Ama Türkiye televizyona çıkıp uçuyoruz demekle uçmaz. ‘Benim için bitmiştir, daha da olsa gelmem’ dediğin Davos’a, damadını gönderip konuşturmakla da uçmaz. Gereğini yapacaksın.”

 Siyaset kulislerini yakından takip eden kaynaklarla görüştüm. Erken seçim, Berat Albayrak iddiaları vs… İki görüş ön plana çıkıyor;

Birincisi; Erken seçim için şu andaki temel göstergeler Erdoğan’ın lehine değil. Erdoğan, bir erken seçim kararı alırsa sadece ve sadece Devlet Bahçeli’nin sağlık sorunları ve bu yüzden MHP’yi kaybetmemek adına alır. Bu bile çok riskli.

İkincisi; Beklenen, Trump’ın özel temsilcisi damadının uzun zamandır üzerinde çalıştığı, Filistin-İsrail barışını hedefleyen “Yüzyılın Anlaşması’nın” açıklanması. Buna,Türkiye’den fazla patırtı kütürtü çıkmaması için Trump, Berat Albayrak ile görüşmüş olabilir.

Uzun bir süredir, Türkiye’de iç politik tartışmalar, dış politikadaki açık/gizli gelişmelerin etkisi altında kalarak gelişiyor. Bakalım, Tayyip Erdoğan yurt dışından dönünce iktidar kulislerinde beklenen o dalgalanmalar meydana gelecek mi?..
 

Ahmet Takan'ın yazısının tamamı için...