Erdoğan: İsteseniz de istemeseniz de Meclis'ten geçecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

A+ A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Her gün yeni bir durumla, yeni bir saldırıyla, yeni bir taktik atakla karşılaşıyoruz. Bu saldırıların bir kısmını bizim dikkatimizi ve enerjimizi bölgemizdeki kritik gelişmelerden uzaklaştırmaya yönelik olarak görüyorum. Türkiye'yi FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle köşeye sıkıştıramayanlar, kendileri doğrudan sahaya girmeye başladılar.

Avrupa'daki serbest dolaşım hakkımızı engelliyorlar. Göçmenler için yapacakları yardımlar fiilen yapılmıyor. ABD'ye vize başvuruları askıya alınıyor. Ekonomimizle ilgili sürekli olumsuz spekülasyonlar üretiliyor. PKK terör örgütünü tekrar devreye soktular. Saldırı sürecini bölgedeki insanlarımızın feraseti sayesinde başarısızlığa uğrattık.

Türkiye siyasi, sosyal, diplomatik, tüm alanlarda diz çöktüremeyenler yeni bir oyunla karşımıza çıkıyor. Avrupa serbest dolaşım vermedi de dünya başımıza mı yıkıldı? Hala oyalıyorlar, fakat biz sabrediyoruz. Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız. Eğer dürüstseniz yapın açıklamanızı, bitirelim bu işi. Bizim size bir ihtiyacımız yok. Karşılıllı bir ihtiyaç var burada.

Türkiye yine yoluna devam ediyor, hiç endişe etmeyin yoluna devam edecek. Yaşadığımız bu zor dönemde yanımızda olanları unutmayacağımız gibi sürekli ayağımıza çelme takanları da unutmayacağız. Ülkeler arasındaki ilişkilerin mutlak dostluk ve mutlak düşmanlık esasına göre tanzim edilemeyeceğini elbette biliyoruz. Bununla beraber müttefik dediğimiz, pek çok platformda birlikte çalıştığımız kimi devletlerin ülkemize karşı sergiledikleri bu iki yüzlü tutumdan biz çok rahatsızız. Yüz yüze geldiğimizde bize her türlü sözü, her türlü teminatı verenlerin arkamızdan oynadıkları oyunların çirkinliği artık gizlenemez, saklanamaz hale gelmiştir. Artık bu mızrak, bu çuvala sığmıyor. Demokrasi dersi verenlerin yeri geldiğinde bu kavramlardan ne kadar çabuk vazgeçebildiğini görüyoruz. 

Yıllardır bizi terör örgütleriyle yeteri kadar güçlü şekilde mücadele etmemekle itham edenler, şimdi terör örgütleriyle kol kola bölgemizi tanzime giriştiler. Dünyada kendilerine terörle mücadelede en büyük hedef olarak DEAŞ'ı gösterenler, şu anda DEAŞ'a karşı PYD gibi YPG gibi terör örgütleriyle beraber mücadele ediyorlar.

Kuzey Suriye'de bir terör örgütü veya devleti oluşturmaya çalışanların niyeti nedir? Biz paramızla silah alamazken onlara parasız silah vermenin hedefi gayesi ne olabilir? Bunların ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bir Astana sürecini başlattık. İşte, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' dedik ve bu gece bildiğiniz gibi Silahlı Kuvvetlerimiz, Özgür Suriye Ordusu ile İdlib'le ilgili şu anda operasyonunu başlattı. İdlib bize sınır. Dolayısıyla tedbirimizi almak durumundayız. Kimse bize 'Niye bunu böyle yapıyorsunuz' diyemez. Suriye'ye 911 kilometre sınırı olan biziz. Her an taciz ve tehdit altında olan biziz. Kimse bize 'Niye bunu böyle yaptınız' diyemez.

Şunu da unutmayın, bu ülkede değil ülkenin dışında da Kılıçdaroğullarının adeti çok fazla. Bir taraftan TSK'nın sınırötesine çıkmasına evet diyeceksin, aynı konuşmada İdlib'de ölenlerin sorumlusu Erdoğan'dır diyeceksin. Sen ne cahil bir adamsın. Böyle bir mantık olur mu? Yanındaki adamların her biri bir alem. Çanakkale'de şehitliklerin olduğu bölgede içmeyin de sabredin. Bunu bile yapamadılar. Şehitler bunlar için mi şehadet şerbetini içtiler. 

İdlib'de oradaki kardeşlerimizin de özellikle Türkmen, Arap, Kürt ayırt etmeden mağduriyetlerini giderme gayreti içerisindeyiz. Afrin'de PYD ve YPG var. Bu mücadelenin altında o da var. Bu işleri gidermemiz lazım. O rejimden herhangi bir şey bekleyemeyiz. Böyle bir dertleri yok. Şu anda bu strateji uygun bir şekilde devam ediyor. Temennim odur ki kısa sürede biter." 

İdlib'de her şehidin hesabını benim vereceğimi söyleyen bu cahil insanlarla konuşacak bir şeyimiz yok. Teröristler öldürüldü kimler gitti oraya. Sözde siyasi parti milletvekilleri... Demek ki bunlar terör örgütüyle iç içe. Bunları göremiyorsak kusura bakmayın. Terör örgütü desteğiyle parlamentoya girenler biz demokratik mücadele veriyoruz diyemezler.

Biz asla etnik milliyetçilik yapmayacağız. Irkçılık notasında asla böyle bir yaklaşım içerisinde olmayacağız. Biz yaradanın bize çizdiği istikamette yürüyeceğiz. Zira biz rabbimin bize vermiş olduğu istikamette yürüyeceğiz. Aksi takdirde çok şamar yeriz. Kim ki kavimiyetçilik yolunda devam ediyorsa Sevgili Peygamberimizin veda hutbesini okusun. Terörle mücadeleyi onurlu, şahsiyetli ve hukuk içerisinde sürdüreceğiz. Varsın gelsin sizin milletvekilleriniz onları toparlayıp götürsünler. Mehmetlerimizin canına kıydınız, sivillerimizi şehit ettiniz. 

Herkesin tembellik yapmaya hakkı olabilir ama bizim yok. Herkesin ağzına geleni söylemeye hakkı olabilir ama bizim yok. Herkesin milleti umursamadan bildiğini okumaya hakkı olabilir ama bizim yok. Biz ağzımızdan çıkan her sözü attığımız her adımı ülkemizin ve milletimizin menfazi bakımından ölçmek zorundayız. 

"TASFİYE DEĞİL GÖREV DEĞİŞİMİ"

Belediyelerde şimdiden bir takım düzenlemeler yapmaya başladık. Bu kardeşlerimizle yeniden bir araya gelmeyeceğimiz anlamı çıkmamalı. Makam ve mevki değişimi gerekebilir. Bundan dolayı kimse üzülmemeli. Kritik gördüğümüz bölgelerde yeni döneme daha ciddi hazırlık yapabilmek için mevcut isimlerin çekilmesi kararını adım adım hayata geçiriyoruz. Belediyelerdeki değişim tasfiye değil, ihtiyaçtan kaynaklanan görev değişimidir. Hiç kimsenin görevini teslim eden arkadaşımız için incitici tutum içerisine girmesine izin vermeyiz. 

Kılıçdaroğlu'ndan büyük iddia: Maliyeti 50 milyar TLKılıçdaroğlu'ndan büyük iddia: Maliyeti 50 milyar TL

KILIÇDAROĞLU'NA 50 MİLYAR YANITI

Dünyadaki en tutumsuz en anakronik ana muhalefet partisine sahibiz. Ana muhalefetin tüm kadroları yabancı devletler ve terör örgütlerinin yanındadır. Türkiye bir ülke ile sorun yaşar hemen hükümetin karşısında yer alır. Hemen hesap yapmışlar. 50 milyar zarara girdik bu krizde. Nasıl da yaptılar bu hesabı? Baya da hesapları iyi. Bugün gazetelere bakıyorum, sıfırlandı diyor. Tekrar iş başına dönmüş. Türkiye haksız uygulamalara karşı sesini yükseltince ana muhalefet hemen karşımızda oluyor. 

ECEVİT YANITI

Ey Amerika şunlara bir bak kimi beslediğinin farkında değilsin. 400 dönüm arazide böyle bir kişiyi besliyorsun. Sonra belge istiyorsun. Gönderdiğin bir büyükelçi var ki adeta Amerika'yı yönetiyor. Bize belge verilmedi diyor. 4'ünden evelsi güne kadar tutuklu ile görüşme talebinde bulunmadı. Dünyaya da yalan söylüyorlar. Bunların meşrebinde bu var. Ülkemizde kendisine sosyal demokrat diyenlere saygı duyuyoruz başkanına değil. Kimsenin kökenine inancına meşrebine bakmadığımız gibi katılmasak da siyasi kökenine bakmıyoruz. Ecevit'e sataşma diyorlar. Ben Ecevit'in anlayışına sataşıyorum. Bu milletin temsilcilerinin ABD Başkanı'nın trabzana oturum kendisinin de el pençe durmasını kabul edemiyorum. Bu milletin genlerinde bu yok. Ölmüş gitmiş olabilirler geçmişin muhasebesini yapmayacak mıyız? 

CHP’li Başkan’dan AK Parti’li kadın üyeye hakaretCHP’li Başkan’dan AK Parti’li kadın üyeye hakaret

"SAYGISIZLIK YAPTI, HESABINI VERECEK"

Çanakkale'de bir olay oldu. Ciddi bir terbiyesizlik yaptı. Orada bizim meclis üyemize bir bayan... Hani bunlar kadın hakları savunucusuydu. Sesini kes, çık nasıl dersin? Sen bunu mu yaptın. 18 Mart geliyor. Bu belediye başkanını 18 Mart'ta Çanakkale törenlerinde konuşturmayacaksınız. Çünkü oradaki düzenlemenin faili hükümettir, validir. Onun orada konuşma hakkı bir lütuftur. Seçilmişe saygısızlık yaptı, hesabını verecek. Öyle havaalanına gelip bizi karşılamak... Gelme, karşılama bizi. Öyle saygısızlık yaparsan biz de sizi kovulması gereken yerden kovarız. Ana muhalefet lideri bu belediye başkanı için bir söz söyledi mi?"

MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ 

Ana muhalefet partisinin çapsızlığının en çarpıcı örneğ Meclis'te görüşülen müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesine yönelik düzenlemedir. Bunlar milleti tanımadıkları gibi kanun da bilmiyorlar. Şu anda nikahları kim kıyıyor? Müftü kim? O da bir devlet memuru. İlahiyat mezunları. Bizim kendi değerlerimizde inancımızın mensubu olarak resmi nikah kıyıldığı zaman bir nikah da hocaefendiye giderek kıydırılıyor. Kılıçdaroğlu ne yaptı onu bilemem. Bir defa bu gerçekleri göz önüne almak lazım. Batı laik kilise bu işi yapıyor mu yapıyor. Orada olunca laikliğe aykırı olmuyor da bizde neden aykırı olsun? İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis'ten geçecek. Bu çocuk yaşta evlilikleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır. Kıyılan nikahlarla ilgili belgeler işlemi kim yaparsa yapsın nüfus dairesine gönderiliyor. Nikahı belediye memurunun kıymasıyla müftünün kıymasının ne farkı var?"