Güne çiçeklerinden elektrik üretiliyor

Güne çiçeklerinden elektrik üretiliyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Ekolojik Bina’da “güneş çiçekleri” kuruldu.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Ekolojik Kent Tasarım Şube Müdürlüğü’ne bağlı binada kurulan güneş çiçeklerinden üretilen enerjiyle hem telefonlar şarj edilebilecek hem de gece aydınlatılmasına katkıda bulunulacak.

Ekolojik bina önünde bulunan, güneşten korunmak için kullanılan şemsiye ve gölgeliklere de uygulanabilen ve güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten güneş çiçekleri, temiz enerji sağlıyor. Ayrıca enerji üretimi içinde çevre kirletilmiyor.

Üretilen enerji güneşten olduğu için herhangi bir maddi külfeti bulunmayarak enerji üreten çiçeklerden elde edilen enerjiyle şarj gereksinimi olan her türlü cihaz kullanılabiliniyor.

Güneş şemsiyeleri yakın zamanda şehrin farklı noktalarında da kurulacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılından bu yana faaliyette olan Gaziantep Ekolojik Bina'da enerji ve su verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüşüm malzemeleri ve çevre duyarlılığı konusunda bilinçlendirme ve tanıtım faaliyetleri düzenlenmektedir. Bu çalışmalar her yaş grubuna yönelik farklı sunumlar ve atölye çalışmalarıyla destekleniyor.