HDP'den bir tek o isim gitti !

HDP'den bir tek o isim gitti !

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından HDP'den sadece o isim ifade vermeye gitti.

Milletvekillerinin yasama  dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, anayasada değişiklik yapılmasını  öngören kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, aralarında CHP ve MHP'nin genel  başkanları ile AK Partili milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda  isim ifade  verdi. HDP'nin, hakkında çeşitli suçlardan fezleke bulunan 55 milletvekilinden  ifade veren tek isim Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, milletvekili dokunulmazlıklarının  kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin 8 Haziran 2016'da Resmi gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, 154 milletvekili hakkındaki 810 dosyada  soruşturma ve kovuşturma engeli ortadan kalktı.

AK Parti'den 29 milletvekili hakkında 50, CHP'den 59 milletvekili  hakkında 215, MHP'den 10 milletvekili hakkında 23, HDP'den ise 55 milletvekili  hakkında 518 fezleke bulunuyordu. İsmi, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner  ile ortak bir dosyada yer alan Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ise 5  fezlekeye sahipti.

Adalet Bakanlığı ve TBMM'de bekleyen fezlekeler, anayasa  değişikliğinin ardından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilmeye, haziran  ayından itibaren de ilgili başsavcılıklar milletvekillerini ifade vermeye çağırdı.

Üç partinin milletvekilleri çağrıya uydu

AK Parti'den Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,  İstanbul milletvekilleri Mehmet Metiner, Erol Kaya, Hatay Milletvekili Hacı  Bayram Türkoğlu, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Gaziantep Milletvekili  Şamil Tayyar, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ile AdanaMilletvekili Necdet  Ünüvar'ın da aralarında bulunduğu isimler savcılığın talimatına uyarak ifade  verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ile Genel Başkan Yardımcısı Veli  Ağbaba'nın yanı sıra CHP'de ifade verenler arasında İstanbul milletvekilleri  Mehmet Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Konya  Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İzmir  Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Mersin Milletvekili  Aytuğ Atıcı da yer aldı.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da  savcılıkta ifade vererek savunmasını sundu.

Milliyetçi Hareket Partisi de ifade çağrısına uydu. MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli ile Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve Balıkesir Milletvekili  İsmail Ok savcılara ifade vermeye gitti.

HDP'liden ifadeye giden tek isim

Terör ağırlıklı suçlara ilişkin dosyaları kabarık olan 55 HDP  milletvekilinden ise ifade çağrısına tek cevap veren isim Siirt Milletvekili  Kadri Yıldırım oldu. Yıldırım, hakkında açılan bir dava nedeniyle, partisinin  diğer milletvekillerinden farklı olarak ifade verdi.