''Mülteci olsam Erdoğan’a borçlu hissederdim, ekmek elden su gölden!''

''Mülteci olsam Erdoğan’a borçlu hissederdim, ekmek elden su gölden!''

Sığınmacılara ilişkin aldığı kararlar ve yaptığı açıklamalarla dikkati çeken CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan "Sığınmacılar şu anda Erdoğan'a çok borçlular. Ben de olsam borçlu olurdum, ekmek elden su gölden" dedi.

Sözcü yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtlayan Tanju Özcan, Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili yine olay olacak açıklamalara imzasını attı.

Sosyal medyada olsun, sokakta olsun insanların yüzde 90'ının kendisine hak verdiğini bildiğini söyledi, sığınmacılara verilen vatandaşlık sayısının açıklanmadığına dikkati çeken Özcan, "Türkiye'nin artık sığınmacılarla paylaşacak ekmeği kalmadı. Kendi yoksuluna sahip çıkamayan bir ülke, artık neredeyse nüfusun yüzde 10'unu kapsayacak sığınmacıya bakacak hali kalmadı Türk halkının” diye konuştu.

Özcan ayrıca "Ben de mülteci olsam Erdoğan’a borçlu hissederdim, ekmek elden su gölden" açıklamasıyla öne çıktı.

İşte Özcan'ın o sözleri:

“Sığınmacılar şu anda Erdoğan'a çok borçlular. Ben de olsam borçlu olurdum, ekmek elden su gölden. Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma bile mükerrer yardım yapıp yapmadığını görmüyor. Aynı aileye her ikisi birden, üstüne Belediye, üstüne Kızılay yardım yapıyor. Bazıları 4-5 yerden yardım alıyor ama biz şu an bu kayıtları oluşturduk; Yoksulluk Haritası çıkaran ilk belediye olduk” diyen Özcan, “Kimin hangi kuruluştan yardım aldığını biliyoruz, mükerrer olanları ilgili kurumlara bildiriyoruz. Rakamlar da gösteriyor; 2019'da 3.3 milyon Türk vatandaşı aileye sosyal yardım veriliyordu, şu an sayı 2021'de 6.6 milyona çıktı, tam iki katı. Dörtle çarptığınızda 25 milyonun üstünde Türk vatandaşı sosyal yardım alıyor. Suriyelilere verilen sosyal yardımların etkisiyle ve ekonominin bozulmasıyla 85 milyonun 25 milyonu devlete müracaat ediyor, bu kadar vahim durum”

Ruhat Mengi'nin yazısının tamamı için...