AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması
Kadıköy'de linç girişimi ! Satırla saldırdıalr
Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü

Para saçan adamın sırrı çözüldü

Kumkapı'da elinde silahla banka soyan ve paraları havaya saçan şahıs konuştu.

Para saçan adamın sırrı çözüldü
A+ A-

Kumkapı'da, bankayı soyduktan sonra, elinde çifte silahla aynı binanın çatı katındaki balkona çıkarak paraları havaya saçan Semih Bulut, polisteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

Bulut, soygunun ardından polisin yaklaşık 4 saat süren ikna çalışmaları sonucunda teslim olmuştu. Gayrettepe'deki Asayiş Şubeden çıkışı sırasında, basın mensuplarının "Bankayı neden soydunuz?" sorusuna Bulut, "Soymadım, sesimi duyurmak için böyle yaptım. Sadece Cumhurbaşkanı'na derdimi anlatmak için bu eylemi gerçekleştirdim. Başka kötü bir niyetim yoktu." dedi.

BABASI DA İKİ KEZ EYLEM YAPMIŞ

Şüphelinin babası Cuma B'nin de daha önce 2 kez eylem yaptığı ve rehine müzakere timi tarafından ikna edilerek eylemi sonlandırdığı belirlendi. Babanın 2014'te bir ağaca çıktığı ve üzerinde bomba olduğunu ve dolandırıcılığa maruz kaldığını söylediği, polis ekiplerinin 9 saat süren ikna çalışmaları sonrasında ağaçtan indiği öğrenildi.

Oğlunun soyduğu bankaya 2015 Haziran'da girdiği belirlenen Cuma B'nin 15 yaşındaki çocuğunu rehin alarak "Dolandırıcılık olayıma çözüm bulmazsanız çocuğumu öldürürüm" dediği, ardından rehine müzakere timince ikna edildiği belirtildi.

BABANIN İDDİASI: 87 ARABAM, 70-80 DAİREM GİTTİ

Cuma B, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu iddialarda bulundu:
"Benim 57 milyon dolarım tespitli kanıtlı 2 çete tarafından gasp edildi. 2011’den beri bir türlü kendimi ifade edemedim. Hiçbir avukat devreye girmedi ve bana çetenin, mafyanın içerisindesin dediler. Kumkapı Kadırga’daki 1 milyon dolarlık yerimi kurtardım. Ondan sonra çocuğun eylem yaptığı yeri kurtaracaktım. 6 milyon dolarverdiler 4 yıl önce vermedim. O yeri bana kuruş vermeden silah zoruyla aldılar. Çocukbunu duyunca kendini kaybetti ve bankaya pompalı tüfekle girip oradaki güvenlikçinin silahını aldı. Oradan bir poşet aldı ve 3. kata çıktı. Sesini duyurmak için, benim paraya ihtiyacım yok diye parayı savurarak yola attı."

Bankanın bulunduğu binayı kendisinin satmadığını savunan baba Cuma B. "Silahlı 18 kişi kafama silah dayadı ve bankayı (soygun gerçekleştirilen iş yeri) silah zoruyla aldılar. Silah zoruyla 87 arabam, 70-80 dairem, banka mülkiyetim, otellerim, apartlarımı aldılar. 1 milyon dolarlık yeri kurtardım ama avukatım tehdit altında olduğu için süreç krize girdi. Oğlum sesimizi duyurmak için böyle bir eylem yaptı." dedi.

NE OLMUŞTU?

Olay dün saat 17.00 sıralarında meydana geldi. Semih Bulut, elinde pompalı tüfekleKumkapı Çiftegelinler Caddesi üzerinde bulunan banka şubesine girdi. Bulut, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek silahını aldı. Kasadan yaklaşık 30 bin lira alan soyguncu, bu sırada ihbar üzerine polis ekiplerinin geldiğini görünce, içerideki merdivenle aynı binanın çatı katı balkonuna çıktı.

DESTE DESTE PARALARI BALKONDAN SAÇTI

Semih Bulut, zaman zaman silahla havaya ateş ederek, elindeki deste deste paraları balkondan havaya saçmaya başladı. Polis ekipleri sokakta geniş güvenlik önlemi alırken, olay yerine "uzlaşmacı polis" çağrıldı. Aynı dakikalarda Özel Harekat polisleri de bina çevresinde önlem aldı.

4 SAAT SONRA TESLİM OLDU

Havanın kararmasıyla birlikte zanlı ateş etmeyi bıraktı. Bu sırada, uzlaşmacı polis 4 saat dil döktüğü Semih Bulut'u ikna etmeyi başardı. Zanlı, saat 21.00 sıralarında silahlarını balkonda bırakarak, bankaya giren polis ekibine teslim oldu ve EmniyetMüdürlüğü'ne götürüldü.

POLİS YERE SAÇILAN PARALARI TOPLADI

Olayın ardından, polis ekipleri, Semih Bulut'un balkondan çevreye saçtığı soygun paralarını yerden tek tek toplayarak banka yetkililerine teslim etti.