Seçim sistemi ''MHP Meclis'e girebilsin'' diye mi değişiyor ?

Son seçim anketlerinde MHP'nin oylarındaki dikkat çeken düşüş, MHP lideri Bahçeli'nin idamı yeniden gündeme getirmesi, Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin "seçim sistemi değişecek" iddiası üst üste gelinde Ankara kulisleri "her şey MHP'yi Meclis'e girebilsin diye mi" tartışmalarını başlattı.

Seçim sistemi ''MHP Meclis'e girebilsin'' diye mi değişiyor ?
A+ A-

AK Parti'nin, son açıklanan anket sonuçlarına göre 7.4 ile baraj altında kalan MHP'yi kurtarmak için seçimlerde barajı aşağı çekeceği öne sürüldü.
 
Tele 1'den İsmail Denizhan'ın haberine göre AK Parti, son anket sonuçlarında baraj altında kalan MHP'nin Meclis'e girebilmesi için yeni bir strateji uygulayacak.

Avrasya araştırma şirketinin yayınladığı ağustos ayı anketine göre, AK Parti ve MHP’nin toplam oyu yüzde 43’te kaldı. MHP ise yüzde 7,1 ile baraj altında kalıyor. Yaşanan oy kaybı üzerine Cumhur İttifak’ı harekete geçti. AK Parti ve MHP olası bir iktidar değişimini engellemek için seçim kanunu değiştirmeye hazırlanıyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 26 Haziran’da yaptığı açıklama ile, siyasi partiler kanununda değişiklik yapılması çağrısında bulunmuştu. AK Parti ile konu ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Bahçeli “Özellikle siyasi partiler kanunu, seçim kanunu ve TBMM iç tüzüğü’nü yeniden ele alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle çelişmeyecek içerik netliğiyle ve ifade niteliğiyle perçinlemek zarurettir.” demişti.

AK Parti ve MHP arasında süren seçim kanunda değişiklik çalışmalarına dair bilgilere TELE 1 ulaştı. İddiaya göre, seçim kanunda yapılacak düzenlemeyle, milletvekili seçimlerindeki baraj düşürülecek. Değişiklikle, anketlerde baraj altında gözüken MHP’nin meclise girmesi sağlanacak.

Abdulkadir Selvi'den al haberi: ''Yeni bir seçim sistemi geliyor!''Abdulkadir Selvi'den al haberi: ''Yeni bir seçim sistemi geliyor!''