Son Cumhurbaşkanlığı anketinde dikkat çeken sonuçlar

Son Cumhurbaşkanlığı anketinde dikkat çeken sonuçlar

Avrasya Araştırma'nın son anketine göre Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Meral Akşener ve Ali Babacan "aday olursa kazanır" diyenlerin oranındaki artış dikkat çekti.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, kasım ayında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Özkiraz, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi olması muhtemel isimlerin oy oranlarını paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aday olursa kazanır diyenlerin oranı yüzde 44.3, kaybeder diyenlerin oranı ise yüzde 40.3 çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 43; kaybedeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 46.5 olarak belirlendi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in adaylığı için yüzde 42.1 “Kazanır”, yüzde 45.6 “Kaybeder” yanıtı verildi. AK Parti'den ayrılıp DEVA Partisi'ni kuran Ali Babacan'ın adaylığıyla ilgili ise ankete katılanlar, yüzde 39.9 “Kazanır”, yüzde 48.9 “Kaybeder” dedi.

Yapılan çalışmaya göre Cumhur İttifakı’nın oy kaybının ciddi derecede arttığı gözlemlendi.Ankete katılan kullanıcılara, “Bugün Seçim Olması Durumunda Hangi Partiye Oy Verirsiniz? sorusu yöneltilirken katılımcıların tercihleri şu şekilde oldu...

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN ÖNCE

Ankete katılanların yüzde 10,1’i kararsızım yanıtını verirken, oy kullanmam diyenlerin oranı ise yüzde 11,6 oldu.

Kararsızlar dağıtılmadan önce sadece 3 parti barajı geçebiliyorken orantısal dağıtım sağlandığında sonuçlar şu şekilde oldu:

CUMHUR İTTİFAKI’NDA KAN KAYBI SÜRÜYOR

2018 Milletvekili Seçimlerinde AK Parti yüzde 42,5, MHP yüzde 11,1 oy alırken Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 53,6 olmuştu. Buna karşılık yine aynı dönemde CHP ve İYİ Partili Millet İttifakı yüzde 33.9’da kalmıştı.

Anket sonucuna göre, Cumhur İttifakı’ndan AK Parti yüzde 9.3 oy kaybı yaşarken MHP ise yüzde 2,5 oy kaybediyor.

Bu sonuçla AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı aradan geçen iki sene içerisinde yüzde 11,8 oranında oy kaybı yaşıyor.

BABACAN VE DAVUTOĞLU MİLLET İTTİFAKI’NA DAHİL OLURSA

2018 seçimlerinde oy oranı yüzde 33,9 olan CHP ve İYİ Partili Millet İttifakı’nın oy oranı ise ankete göre,  39,8 seviyesine yükseliyor.

Bu denkleme DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin de eklenmesi ile birlikte Millet İttifakı’nın oy oranı 45,4 seviyesine yükseldiği gözüküyor.

 
 

Seçiniz...