Tramvay durakları okulların açılışına yetişecek

Tramvay durakları okulların açılışına yetişecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, artan yolcu taleplerini karşılamak, kapasiteyi arttırmak ve yolculara daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla iki tramvayı birbirine bağlıyor.

Tramvayları dizili olarak çalıştırılabilmek için mevcut istasyonların ikinci tramvayın iniş-binişlerini sağlamak için durakları uzatma çalışmaları devam ediyor.

 

İlk etapta GAÜN–Akkent hattında (Karataş) istasyonların uzatımını yapan Büyükşehir Belediyesi, diğer etaplarda Mavikent–Rasafyolu, Kadıdeğirmeni, Gazimuhtarpaşa ve şehir merkezindeki durakların uzatmalarını yapıyor.

 

Okulların tatil olması, sınavların tamamlanması ve ramazan ayının bitimine müteakip başlatılan çalışmalar, GAR–GAÜN arasında bulunan istasyonlarda ikinci araca uygun olarak uzatma inşaatı yapılıyor.

 

Tramvayların ve yolcuların iş ile can güvenliği, açısından 8 Temmuz 2016 tarihinden itibaren GAR-GAÜN arasında tramvay hizmetinin geçici süreyle hizmet veremediğini hatırlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı yetkilileri, çalışma yapılan tramvay güzergâhında belediye otobüslerinin hizmet verdiğini belirttiler.

Yetkililer, 10 Ağustos 2016 tarihinden sonra Kadı Değirmeni İstasyonuna kadar olan alanda durak inşaatının tamamlanarak Mavikent–Rasafyolu arasında tramvayların çalışmaya başlayacağını belirttiler. Yetkililer, kademeli olarak şehir merkezine doğru durak uzatma inşaatının devam edeceğini ve okulların açılmasıyla birlikte Gazi Muhtarpaşa istasyonu dahil tüm tramvay duraklarının tamamlanacağını ifade ettiler.