''Yargıtay HDP'nin kapatmaya hazırlanıyor''

Gazeteci Gürkan Hacır katıldığı canlı yayında, HDP'nin kapatılmasına yönelik Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın çalışmaya başladığını söyledi.

tv100'de Ahu Özyurt'un sunduğu Sağlı Sollu programında Gazeteci Gürkan Hacır, HDP'nin kapatılmasına yönelik kritik açıklamalarda bulundu. Hacır, Yargıtay'da da bir çalışmanın olduğunu ayrıca Cumhur İttifakı eliyle yeni bir düzenlemenin de yapıldığını söyledi.

tv100'de Ahu Özyurt'un sunduğu ve Gazeteciler Gürkan Hacır, Barış Yarkadaş, Metin Özkan ve Hadi Özışık'ın katılımıyle gerçekleşen Sağlı Sollu programında HDP'nin kapatılması konuşuldu. 

Gazeteci Gürkan Hacır, HDP'nin kapatılmasına yönelik Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda da bir çalışmanın olduğunu söyledi. Gürkan Hacır ayrıca Cumhur İttifakı eliyle, HDP ve türevi partilerden milletvekili, il başkanı ya da belediye başkanı olmuş kimselere yönelik ömür boyu siyaset yasağının içerdiği yeni bir düzenlemenin hazırlandığını da açıkladı. 

Gazeteci Gürkan Hacır'ın tv100'deki açıklamaları şöyle;

- HDP’nin kapatılmasına yönelik hazırlık var. Dün Ankara'daki temaslarımda öğrendim ki Yargıtay’da da HDP’nin kapatılması yönünde aslında bir çalışma var imiş. 

- Şimdi HDP'li 33 milletvekili için daha önceden de birikmiş fezlekeler yani son 9 ile beraber toplam 33 milletvekili için dokunulmazlıkların kaldırılması hususunda Mustafa Şentop start düğmesine basacaklarını söyledi.

- Muhtemelen önümüzdeki haftadan itibaren kağıtları önce Karma Komisyon oradan da Genel Kurula doğru hızlı bir trafik içerisinde gelecek.

- Burada gözler partilerin tepkileri ne olacak? Cumhur İttifakı'nın üç aşağı beş yukarı zaten biliyoruz. Gözler Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’de.

- Benim edindiğim kanaat; Cumhuriyet Halk Partisi'nin buna evet demeyeceği yönünde. Çünkü 2016'daki yaşadıkları tatsız deneyimden sonra yani Enis Berberoğlu’unu cezaevinde bulunca artık bu ‘evet’ deme olayını bir tarafa koyacaklar.

- Meclis içtüzüğü grup kararı almaya da çok müsait değil. Partiler genel tehamüllerini bir hissettirecekler milletvekillerine ve o koşulda oy kullanmalarını isteyecekler.

- Ama Cumhuriyet Halk Partisinde fire olabilir. 

- İYİ Parti de ise partinin yaramaz çocuğu Yavuz Ağıralioğlu hemen çıktı ve İhsasi rey yaptı ve dedi ki; Biz ‘evet’ vereceğiz dedi. İtiraz da gelmedi.

- Dolayısıyla artık şey HDP için süreç başladı. Süreç iki türlü ilerleyecek. Birincisi; partinin kapatılma davası.

- İkincisi de onunla eş zamanlı olarak HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve beraberinde çok hızlı bir yargılama ve belki de dosyanın içerikleri İle bağlantılı olmak üzere cezaevi süreçleri de başlayabilir. 

- Asıl kritik bilgi bundan sonra Türkiye Türk demokrasisi içinde bulunduğu bu açmazdan kurtulabilmek için Cumhur ittifakı eliyle yeni bir düzenlemenin hazırlığını yapıyor.

- O da şu; HDP ve HDP türevi bir siyasi partinin kurulmasını imkansız hale getiren, bunu hem anayasal düzlemde hazırlamaya çalışıyorlar hem de siyasi partiler kanunu düzleminde hazırlamaya çalışıyorlar.

- Bunun bir alt başlığı da şu; HDP de siyaset yapan HDP'den milletvekili olmuş, il başkanı olmuş, belediye başkanı olmuş kimselere yönelik ömür boyu siyaset yasağı.