Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

"Adımdan dolayı sizden özür dilerim"

Kimse Yok Mu Derneği'ne yapılan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan kişilerin tutuklanma nedenleri açıklandı.

"Adımdan dolayı sizden özür dilerim"
A+ A-

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Kimse Yok Mu  Derneğine yönelik Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)  soruşturması kapsamında gözaltına alınan 33 şüphelinin tutuklanma gerekçeleri  belli oldu.

Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, tutuklama istemiyle sevk  edilen 40 şüpheliden 33'ünün "silahlı terör örgütüne üye olma", "suçtan  kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "dini inanç ve duyguların istismarı  suretiyle dolandırıcılık", "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'a  muhalefet" suçlarından tutuklanmalarına karar verildiği belirtildi.

"ADIMDAN DOLAYI SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM"

Şüpheli Fetullah Mutlu, Kimse Yok Mu Derneğinin kendisini sadece  Somali'ye gönderdiğini ve burada 6 ay kaldığını ifade ederek, "Oraya yardım  görevlisi olarak gittim. Kesilen kurbanların videosunu çekiyordum. Ayrıca  yardımların dağıtılmasında yardımcı oluyordum. Ben 2006 yılında Sudan'a şu anki  FETÖ elemanlarıyla gitmiştim. Beni üniversite okumak için götürmüşlerdi. Ben  giderken 80 bin dolar götürdüm. Benim dernekte tek sıfatım yardım görevlisidir.  İlk olarak adımdan dolayı sizden özür diliyorum böyle bir şerefsizin adını  taşıdığım için. 2008 yılında onlarla birlikte oraya gittiğim için tam  anlamamıştım. Herkesi kandırdığı gibi bizi de kandırdılar." şeklinde konuştu.

"KARTIMI KARDEŞİME VERMİŞTİM"

Şüphelilerden Nurcan Dalan hakimlik sorgusunda, tıp fakültesi mezunu  olduğunu ve yedi yıl SSKhastanelerinde görev yaptığını belirterek, "Dernekle  aslında bir bağım yoktur. Kardeşim çalışıyordu dernekte. Ben herhangi bir para  transferinde bir yer almadım. Ben birçok kere yurtdışına çıktım vize amacıyla,  gezi amacıyla çıktım. Ben FETÖ/PDY toplantılarında yer almadım. Ben bu örgütten  kimseyi tanımam. Kardeşim bu dernekte çalışır. Kardeşim bana benim hesabımla  yapılan işlemleri söylemedi bana da sürpriz oldu. Gelir düzeyi çok düşük olduğu  için kartımı vermiştim. Ben o hesaptan kardeşime her ay yardım yaptım."  ifadelerini kullandı.

Şüpheli Mehmet Doğan, dernekte uluslararası ilişkiler alanında  çalıştığını belirterek, "Bir kezSomali'ye para götürme işleminde uğraşmıştım.  Miktar 250 bin dolar idi. Derneğin bankacılık faaliyetleri olmadığı için elden  götürmüştüm ve derneğin Somali temsilcisine teslim ettim bu parayı. Yönetim  kurulu kararı ile götürmem istendi. Başkan Ünal Öztürk idi. Dernek çalışanıyken  bağış yapmış olabilirim fakat sonrasında hiç bağış yapmadım. 2013 sonrasında  bağış yapmamaya dikkat ettim, uzak durdum. 17 Aralık sonrası hiçbir şekilde bir  bağlantım olmadı FETÖ ile daha öncesinde de çalıştığım için pişmanım." diye  konuştu.

Şüpheli Mustafa Camızcı da "O dönemde maddi durumum yetersiz olduğunda  üniversite yıllarında evlerde kaldım. FETÖ'yü 1996-1997 yıllarında cuma namazı  sırasında o vesile ile evlerde kaldığımda dönemde merak ettiğim için herkesle  beraber görmüştüm. Kimse Yok Mu 2012 yılında o dönemde herkes tarafından takdir  gören bir kurumdu. Her meslekten birer kişi ihtiyaç olduğunu söylemişlerdi ben de  katkım olabileceği düşüncesiyle hareket ettim. Yönetim kurulu üyesi oldum. Bu 2  yıl devam etti. 2014 mart veya nisan ayında olan gelişmelerden rahatsızlığımı  belirterek ilişiğimi kestim" ifadelerini kullandı.

Şüpheli Özcan Hasyiğit de, taksici olduğunu ifade ederek, "Özel Fatih  Kolejinde 1980'li yıllarda çalıştım. Derneğe, insanlara fayda sağlayabilirim diye  katıldım. Ben yurtdışına Pakistan'a gittim. Dernek götürdü. Para falan  götürmedim. Fetullah Gülen'i gördüm, vaazlarına katıldım. Annemin tavsiyesi ile  cuma günü Gülen'i görmeye gittim." dedi.

Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, Kimse Yok Mu Derneğinin FETÖ/PDY  terör örgütüne kaynak sağlamak amacıyla kurulduğuna dair somut kuvvetli  delillerin bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Vatandaşların dini duygularını sömürmek suretiyle toplanan paraları  özellikle yurtdışı iş avansları adı altında şüphelilerin banka hesaplarına  gönderildiği, bu paraların buradaki ülkelerde teslim edilmiş ve harcanmış gibi  gösterildiği, bu suretle söz konusu paranın terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in  ABD ülkesinden iadesini engellemek ve terör örgütünün farklı yasa dışı  amaçlarının gerçekleşmesi amacıyla kullanılmış olduğuna dair  somut  kuvvetli suç  şüphesi bulunduğunu gösteren delillerin bulunduğu kanaatine varılmıştır."

Kararda, bu kapsamda, söz konusu terör örgütünün yönetici ve üye  kadrosunun yurtdışına kaçmaları, şüphelilerin kaçacakları şüphesini uyandıran  somut olguların bulunması, dosya kapsamında firar konumunda olan şüphelilerin  bulunduğu, delillerin henüz tam olarak toplanmadığı gibi gerekçelerle 33  şüphelinin tutuklanmasına karar verildiği kaydedildi.

DHA