Şoke eden iddia: 61 milyon vatandaşın tüm bilgileri ifşa oldu!

Şoke eden iddia: 61 milyon vatandaşın tüm bilgileri ifşa oldu!
Güncelleme:

Blgisayar korsanlarının 61 milyon vatandaşın bilgilerini ifşa ettiği ve bilgilerin internet ortamında yayınlandığı iddia edildi.

Geçtiğimiz aylarda 61 milyon yurttaşın verilerinin çalındığı iddia edilmişti. Dark Web üzerindeki "Hydra Market" adlı bir kullanıcı paylaştığı mesajda 61 milyon e-devlet hesabına ait bilgileri ele geçirdiğini öne sürerek söz konusu verileri satışa çıkardığını duyurmuştu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) ise 13 Nisan'da bir açıklama yapmış ve "Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına" dair iddiaları yalanlamış verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığının tespit edildiği bildirmişti.

Fakat Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, vatandaşların kimlik bilgilerinin internette yayınlandığını öne sürdü.

Mollaveisoğlu, paylaşımında kişisel bilgilerin bulunduğu verileri paylaşarak yurttaşların TC kimlik numaraları, aile dökümleri, ev adresleri ve telefon numaraları gibi özel bilgilerin hackerların eline geçtiğini söyledi.

e-Devlet sistemine sızıldığına dair iddiaların yalanladığını ancak olayın doğru olduğunu belirten Mollaveisoğlu, "İsmini girdiğiniz herkesin tüm kimlik bilgileri en detaylı şekilde bulunabiliyor" dedi. Olayı 'büyük bir skandal' olarak nitelendiren Mollaveisoğlu, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Özel bilgilerin ifşası... Devletin koruması altındaki kişisel güvenlik duvarları yıkıldı. Şu saat itibari ile halen ulaşılabiliyor."