Ukrayna'da Grip Salgını

Ukrayna'da Grip Salgını

Gripten ölenlerin sayısı 220’ye yükseldi

KİEV (AA) - Ukrayna’da grip ve şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 220’ye yükseldi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığının verilerine göre, salgın sezonunun başlamasından bu yana ülke genelinde grip ve SARS'tan 132 bin kişi hastanelere başvurdu. Başvuranların yüzde 67,7’sini 17 yaşından küçük çocuklar oluşturdu.

Bunun yanında, bakanlığın verilerine göre, son bir gün içinde 3 bin civarında kişi grip şikayetiyle hastanelere kayıt yaptırdı.

Bakanlık, grip ve şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 220’ye çıktığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamada, ülkede salgın mevsiminin başlamasından bu yana 3,2 milyon grip ve SARS vakası görüldüğü, 176 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

-“Donbas’ta 50’den fazla Rus askeri gripten öldü”

Bu arada Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başkanlığı, ülkenin doğusunda bulunan Rus askerleri arasında da grip salgını olduğunu duyurdu.

Başkanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Geçici işgal altındaki Ukrayna topraklarında hastalıkların arttığı sezonda, gripten dolayı 50’den fazla Rus Silahlı Kuvvetlerine mensup askerin öldüğü doğrulanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Rus birliklerin, Donbas’ta kendi askeri için gerekli tıbbi yardımı sağlama gücünden yoksun olduğu öne sürüldü.