Meme estetiği hakkında bilmediklerini

Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, meme protezi kullanan kadın sayısının, son 20 yılda 10 kat arttığını belirtiyor.

Meme estetiği hakkında bilmediklerini
A+ A-

Markasından, hacminden, biçimine kadar birbirinden farklı, 2000'den fazla meme protezi bulunduğunu ve her meme protezinin kendine ait bir kimlik kartı olduğunu söylüyor ve meme protezi hakkında bilmediklerimizi sıralıyor:

- Meme protezleri adının aksine meme dokusunun içine değil, meme dokusunun altında memeyle ilgisi olmayan bir derinliğe yerleştiriliyor.

- Bazı kadınların göğüsleri simetrik olmayabiliyor ve bu nedenle kimi zaman sağ ve sol göğüse farklı boyutlarda protez yerleştirilebiliyor.

- Meme protezleri sarkık bir memeyi dikleştirmek için değil, göğüs hacmini büyütmek için kullanılıyor. Göğüs sarkmasının çözümü "dikleştirme" denen başka bir operasyon.

- Meme protezi uygulamasından sonra MR ve ultrasonla meme dokusu tamamen görüntülenebiliyor.

- Meme protezi kullanan kadınların %50'sinin 19-34 yaş arası, %42'sinin 35-50 yaş arası ve %8'inin ise 50 yaşın üzerinde olduğunu söylüyor.

- Meme protezi memnuniyet oranları %93 – 97 arasında değişiyor ve kadınların yüzünü en çok güldüren estetik cerrahi operasyonların başında geliyor.

- İngiltere'de yapılan bir çalışmada, silikonlu bir annenin sütünde inek sütünden daha az silikon maddesi tespit edilmiş.

-Operasyon izi ortalama 3,5 - 4 cm uzunluğunda, düz bir çizgi şeklinde oluyor ve bu çizgi operasyondan yaklaşık 6 ay sonra deri rengini alarak görünmez hale gelebiliyor.

- Bir meme büyütme operasyonu ortalama 40-60 dakika sürerken, meme küçültme operasyonlarının ortalama 3 saat sürebiliyor.

- Silikon protezlerin dışında, yağ enjeksiyonlarıyla da göğüs hacmi artırılabiliyor.

- Kanada'da yapılan bir araştırmayla 11.676 kadın 13 yıl süreyle takip ediliyor ve protez uygulanan kadınlarda meme kanserine daha az rastlandığı görülüyor. Bu durumun, kadınların orjinal göğüs dokusunun küçük olmasından kaynaklanabileceği düşünülüyor.

- Ülkemizde en çok 250-300 cc boyutunda silikon protez tercih ediliyor. (Bir kola kutusunun hacmi 330 cc)

- Meme protezlerinin sadece göğüsleri büyütmek için değil, kanser, yanıklar veya doğumsal sebeplerle bir göğsünü kaybeden kişilerde de kullanılıyor.