Yöneticiye güven yok

Eleman.net çalışanlar gözünden yönetici tutumlarını araştırdı.

A+ A-

Türkiye’nin iş ilanları sitesi Eleman.net\'in gerçekleştirdiği ankete göre, çalışanların yüzde 42’si yöneticisine güvenmiyor. Yöneticisine güvenmekte tereddüt yaşayanların oranı ise yüzde 35. Çalışanların sadece yüzde 23’ü yöneticisinin gerekli durumlarda kendisini koruyup destekleyeceğine inanıyor.

Eleman.net\'in 12 bin 228 aday arasında yaptığı anket, çalışanların yöneticilerine duyduğu güven konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. “Yöneticinizin gerekli durumlarda sizi koruyup destekleyeceğine inanıyor musunuz?” sorusunun sorulduğu ankete katılımcıların yüzde 42’si “Hayır, inanmıyorum” yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 35’inin cevabı ise “Emin değilim” olarak kayda geçti. Ankete verilen “Evet, inanıyorum” cevabının oranı yüzde 23’te kaldı.

Yöneticinizin gerekli durumlarda sizi koruyup, destekleyeceğine inanıyor musunuz?

Hayır, inanmıyorum.

% 42

Emin değilim.

% 35

Evet, inanıyorum.

% 23

X Y kuşağı çatışması

Yönetici ve çalışan arasındaki güven konusunun iş hayatında yaşanan kuşak çatışmasının bir sonucu olduğunu belirten Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, her iki kesimi hedef alacak şekilde yaratılacak güven ortamının oldukça meşakkatli bir süreci beraberinde getirdiğini söyledi. Toplumsal ölçekte X ve Y kuşağında yaşanan çatışmanın iş hayatına da yansıdığını ifade eden Duyarlar,

“İş hayatında aktif rol alan Y kuşağı, bir önceki nesil olan ve genel olarak üst düzey yönetici ve işveren pozisyonlarında bulunan X kuşağıyla zaman zaman çatışmalar yaşayabiliyor. Her iki kesiminde yaşam felsefesi ve buna bağlı olarak kuralları farklı olduğu için gerekli güven ortamının yaratılması da bu çatışmadan nasibini alıyor. Yaptığımız ankette de yöneticisine güvenmeyen kesimin yüzde 42 ile en büyük orana sahip olmasının nedeni de bu çatışmadan kaynaklanıyor” dedi.

Çalışanların patronları ve yöneticileriyle ilişkilerinin çalışma süresini büyük oranda etkilediğinin altını çizen Duyarlar, “İşyerinde güven ortamının yaratılması, çalışan bağlılığı ve aidiyet duygunu arttıran en önemli etmenlerden bir tanesi. İş ve çalışma ortamı pek çok açıdan tatmin ediyor olsa da yönetici veya işverenlerle olan kötü ilişkiler çalışanları yeni iş aramaya itiyor. Günümüzde yaşanan iş değişikliklerinde bu konunun önemli bir payı bulunuyor” dedi.