Haziran'da baskın erken seçim olur mu ?

Güncelleme:

KIRK KATIR MI? KIRK SATIR MI?

Bir an için kendimi Erdoğan’ın yerine koyuyorum; iç sesimle bir değerlendirme yapıyorum.

 Pandemi koşullarında Haziran ayında baskın seçim yaparak bir avantaj elde edebilir miyim?

- Evet uygun koşulları yaratarak bir baskın seçim yapabilirim. Pandemiyi bahane ederek sıkı yönetim koşulları oluşturup ve yaşanan ekonomik sıkıntıları da pandemiye ihale edersem, yanı sıra para basarsam ki, bu şartlarda kimsenin bana niye para bastın deme hali yok, bastığım paraları da daha önce konsolide ettiğim taraftarlarıma dağıttığımda bütün gerçeklerin karartılabildiği pandemi koşullarında bir de sağlık başarı hikayesi yazarsam kaybettiğim oyları tekrar hiç değilse bir kısmını geri kazanabilirim.

 Fakat bu kararı almama rağmen alacağım oylar ya %50 +1 e ulaşamazsa her şeyi kaybederim ki araştırmalarda hangi hikayeyi yazarsam yazayım bu sonucu elde edemeyeceğimi görüyorum.

-  O halde pandemi koşulları da olsa seçim düşünmemeliyim.

 Ama o zaman da 2023 te batmış bir Türkiye de arkama teneke bağlamazlar mı?

-  Yok yok ben mutlaka baskın bir seçim yapmalıyım ama iktidarı kaybetmemeliyim en iyisi bu seçim sistemini değiştirmeliyim. Barajı %40 a çekmem gerekebilir ya da eski sisteme geri döneyim zaten anayasa oylamasının hukuka aykırı olduğu konusunda CHP nin Anayasa mahkemesine başvurusu da vardı onu devreye sokarız. Ama o zamanda bu pandemi koşullarının yarattığı ortamı kaçırırım… Ne yapmalı, camiler de kapalı. Dini duygular zirvedeyken hemen ramazandan sonra yapsaydık ne iyi de olurdu, acaba Ağustosun ilk haftası hemen kurban bayramının arkasından 9 ağustosta mı yapsam, hem başarı hikayesi yazmak için zamanım da olur, hem de zaten şu sıralar %35 i geçemiyorum, ama neyse ki milliyetçilik yükseliyor, Allahtan Bahçeli var. Aman ona bir şey olmasın yoksa her şey arap saçına döner. Ama yine de Bahçeli sonrası MHP ye de şimdiden bir şekil düşünmek lazım.

 Bu belediye başkanlarına savaş açmam acaba yanlış mı oldu? Onları kahraman mı yapıyorum acaba?

-  İyi de, bu belediye başkanları benim başarı hikayesi yazmama engel oluyorlar, madem ki engel oluyorlar o halde ben yetkilerimi kullanıp onlara her türlü zorluğu çıkartırım.

 Daha önce bunu denedin.

-  Evet denedim ve İmamoğlu İstanbul da Binali’yi ya da partiyi yenmedi, beni yendi, çok sıkıştırırsam ve yine onu seçimde karşıma getirirlerse o zaman işim çok zorlaşır. Hay Allah etrafımda da doğru dürüst bir adam kalmadı ki, her kes “evet efendimci” Haziranda yapabilseydim iyi olurdu malum “tavuk tar da sayılır” ama şu anda muhalefetin elinde kullanabileceği çok malzeme var baskın da olsa seçime gidersem iktidarı kaybedebilirim.

Kendimi Cumhurbaşkanının yerine koyduğumda vardığım sonuç, şartlar ağırlaşmadan bir seçim yapmak zorundayım ama maalesef hangi tedbiri alırsam alayım iktidarı kaybetme riskim çok büyük.

Buna karşın Erdoğan bir çılgınlık yapıp Haziran ayında baskın erken seçim kararı alabilir mi ?

Alabilir, bunun için seçim takviminin nisan ayında açıklanması lazım ki böyle bir seçim tecrübesinden
geçti Türkiye. 24 haziran seçimlerinin takvimi 30 Nisanda ilan edilmişti.

Yani “kırk katır mı kırk satır mı” Erdoğan’ın sorunu çok büyük.

Diğer Yazıları
Tarihe not düşüyorum
Adalet mülkün temeli
Zeytin
Mazot