Herge'ün Tenten çizimi, 2,6 milyon euro'luk rekor fiyata satıldı

Tenten'in bir çizimi Paris’teki açık artırmada 2,6 milyon euro'ya satıldı. Çizim, dünyada en yüksek fiyata satılan çizgi roman deseni olarak tarihe geçti.

Herge'ün Tenten çizimi, 2,6 milyon euro'luk rekor fiyata satıldı
A+ A-

Belçikalı çizer ve çizgi roman yazarı Herge’in çizgi roman karakteri Tenten'i konu alan ve kendisi tarafından yapılan Tenten Maceraları dizisinin 5. cildi olan 'Mavi Lotus'un 1936 yılında çizilen kapak resmi, perşembe günü Paris'te Artcurial müzayede salonunda 2,6 milyon euro'ya alıcı buldu.

Resmin, komisyon ve diğer masraflarla birlikte toplam maliyeti 3,2 milyon euro'ya ulaştı. Böylece kapak resmi, dünyada en yüksek fiyata satılan çizgi roman deseni olarak tarihe geçti.  

Ntv'nin aktardığına göre, guaj, suluboya ve mürekkep kullanılan resimde Tenten ve köpeği, porselen bir vazo içinde bir ejderhadan saklanmaya çalışırken görülüyor. Herge, bu resmi, beşinci Tenten kitabı 'Mavi Lotus'un kapağı olarak tasarladı, ancak yayınevi maliyeti yükselteceği gerekçesiyle reddetti. Daha sonra resmin yalınlaştırılmış bir versiyonu kapakta kullanıldı.

Tenten'in 1931'de Japon işgali sırasında Çin'e seyahatini konu alan 'Mavi Lotus' ilk olarak 1936'da yayımlandı. Kitaplarında Herge mahlasını kullanan ünlü illüstratör Geroges Remi, Tenten kahramanını 1920'lerde yarattı.