Ece Üner'den sosyal medyaya damga vuran ''Baykar'' yorumu

Güncelleme:

TV100 ekranlarının yeni yüzü olan Ece Üner'in tv100 Ana Haber'de, DEVA Partisi lideri Babacan'ın İHA ve SİHA'larla ilgili açıklamalarına gösterdiği tepki sosyal medyayı salladı.

Ece Üner’in tv100 Ana Haber'de BAYKAR’a yönelik haksız ithamlara gösterdiği tepki, sosyal medyada büyük beğeni topladı. Üner "Burada dokunduğunuz bir kişi veya şirket değil ayrıca, bizim yarınımız. Çünkü göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar. Onun için bizce dokunulmamalı" sözlerini sarf etmişti.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında, Baykar'ın ürettiği milli İHA ve SİHA’larla ilgili "Bu proje de öyle hale getirildi ki yani bu çok kutsal, dokunulmaz bak. Dokunanı mahvederiz falan filan. Kusura bakmayın ya. Biz dokunacağız" sözleri siyasette tartışma yarattı.

HALUK BAYRAKTAR: BİR GÜN KAPIMIZI ÇALIP, SORMADI

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldığı bir televizyon programda Babacan'ın sözlerine "Bize iftira eden şahıs 11 yıllık ekonomi bakanlığı yapmış, 8 yıllık MGK üyesi birisi. Bir gün kapımızı çalıp, sormadı. Duyarsız olabilir. Ama biz böyle iftiralarla karşılaşacağımızı beklemezdik. Türkiye'nin en katmerli ihracatı yapan firmaya 'rekabetten yoksun, kayrılıyor' dememesi gerektiğini bilmez mi? Selçuk Bey 2016'da damat oldu. 2016'da Bayraktar TB2'yi geliştirmiş silahlı kuvvetlere teslim etmiş firmayız." diyerek yanıt verdi.

 BAYRAKTAR: ALÇAKÇA ATILMIŞ İFTİRA VE YALANLARA KARŞI HAKKIMIZI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Baykar, birilerinin kirli siyasi ajandalarına malzeme olacak bir müessese değil. Buna izin vermedik, vermeyeceğiz! İdeal ve değerlerimizden asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürecek; Alçakça atılmış iftira ve yalanlara karşı hakkımızı sonuna kadar savunacağız!" ifadelerini kullandı.

"DAMAT SÖZÜNÜ UMUSAMIYORUM"

Candaş Tolga Işık’ın sunduğu ‘Az Önce Konuştum’ programında Selçuk Bayraktar, 'damat' sorusuna "Damat sözünü umusamıyorum" cevabını vermişti. Baykar'ın projeleriyle ilgili bir destek almadıklarını "Tümüyle kendi kaynaklarımızla yaptık. Kredi, hibe almadık." sözleriyle ifade etmişti.

 "BU MESELE SİYASET ÜSTÜ BİR MESELEDİR"

tv100 Ana Haber'de Babacan'ın sözlerine Ece Üner tepki gösterdi. "Türkiye’nin güvenlik ve savunmasını savunmak siyasi bir mesele falan değil" diyen Üner "Sistemi istediğimiz kadar eleştirelim işini iyi yapana iyi diyebilmek lazım. Bu mesele siyaset üstü bir meseledir. Sen ‘İstikbal göklerdedir’ diyeceksin, sonra bu gayreti aşağıya çekeceksin. Dışa bağımlılığı eleştireceksin, ona buna değil biz artık biraz da kendimize benzemek istiyoruz diyen insanı yıpratmaya çalışacaksın." dedi.

"ONUN İÇİN BİZCE DOKUNULMAMALI"

Üner "İnsanlara uçak yaptırmanın yolu sadece karbonfiber, elyaf falan toplatmak değil. Engin gökyüzünün hür iradenin özlemini aşılamak… Bunu yapmaya çalışan birine ben niye dokunayım? Burada dokunduğunuz bir kişi veya şirket değil ayrıca, bizim yarınımız. Çünkü göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar. Onun için bizce dokunulmamalı." ifadelerini kullandı.