Alev Coşkun'dan operasyon açıklaması

Cumhuriyet yönetimine muhalif isimlerden, eski Cumhuriyet Vakfı Başkanvekili Alev Coşkun, gazeteye yönelik operasyonla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

A+ A-

Alev Coşkun yaptığı açıklamada, “Vakıf yönetim kurulu üyesi ve yazar arkadaşlarımızın tutukluluk durumuna derhal son verilmeli ve özgürlüklerine kavuşmalıdırlar” dedi.

“Cumhuriyet gazetesine yapılan son operasyonu şiddetle kınadığımı ilk gün açıklamıştım” diyen Alev Coşkun, şöyle devam etti:

“BU OPERASYON, YAPTIĞIMIZ MÜCADELEYİ GÖLGELİYOR”

“Biz arkadaşlarımız ve Cumhuriyet okurlarıyla birlikte hukuksuz ve vakıf senedine aykırı olarak yapılan seçimlerle ilgili olarak 2013 yılından beri açık bir mücadele veriyoruz. İmzasız değil, açık ve net bir mücadele veriyoruz. Bazı kesimler bu mücadeleyi itibarsızlaştırmak için, son operasyonu bizim mücadelemize bağlamak istiyorlar. Bu son operasyon, bizim yaptığımız hukuk mücadelesini gölgelemek için kullanılıyor. Bu konuda, dört adet müfettiş raporu var. Üçü bizi destekliyor, bir tanesi karşı görüş bildiriyor, bazı yazarlar, bizi destekleyen raporlardan söz etmiyorlar. Sadece bir rapordan söz ediyorlar. Bu açıkça konuyu saptırmaktır, arkadan dolanmaktır, ters algılama yaratmaktır.”

“ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞSUNLAR”

Alev Coşkun “Açıkça bir kez daha belirtiyorum. Bu operasyona karşıyız” diyerek şunları söyledi:

“Cumhuriyet gazetesine kayyım atanmasına şiddetle karşıyız. Biz Cumhuriyet vakfının hukuka uygun olarak yapılacak seçimle, göreve gelecek bir yönetim istiyoruz. Yasanın ve Vakıf Senedinin uygulanmasını istiyoruz. Vakıf senedindeki, gazetenin kuruluş amacına, Cumhuriyet’in ve gazetenin kuruluş felsefesine uygun yayın ilkelerini benimseyen bir yönetimin seçimle oluşmasını istiyoruz. Gözaltında tutulan tüm arkadaşlarımızın bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını istiyoruz.”