RTÜK Cumhuriyet'i BİK'e şikayet etti

RTÜK Cumhuriyet'i BİK'e şikayet etti
Güncelleme:

RTÜK, Cumhuriyet'in “RTÜK’ten basına tehdit” haberini Basın İlan Kurumu'na (BİK) şikayet etti.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre; haberin ardından RTÜK, Basın Ahlâk Esasları Hakkında 129 Sayılı Genel Kurul Kararı’nın “Kişi, kurum ve toplum katmanlarına yönelik yayınlarda, eleştiri sınırlarını aşan aşağılayıcı sözcükler kullanılamaz; hakaret edilemez, sövülemez, iftira ve haksız isnat yapılamaz” maddesinin ihlali iddiasıyla BİK’e başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren BİK, konuya ilişkin gazetemize tebligat gönderdi. Basın Ahlak Esasları’na uymayan gazetelere resmi ilanların ve reklamların iki ayı geçmeyecek şekilde kesilebileceği belirtilen tebligatta, Cumhuriyet’ten konuya ilişkin savunma istendi.

"YAPILAN GAZETECİLİK FAALİYETİDİR"

 Konuya ilişkin Cumhuriyet'e konuşan RTÜK Üyesi Okan Konuralp, “Cumhuriyet gazetesinin haberi ve karikatürü, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar ve içtihatlarınca güvence altına alınmış olan fikir ve ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ihlal edici bir yayın değildir” dedi. 

Yaşananın bir baskı örneği olduğunu belirten Konuralp, “Belli ki RTÜK Başkanlığı, BİK yoluyla görev ve sorumluluk alanı dışındaki yayın kuruluşları üzerinde de bir baskı oluşturmaya çalışmaktadır. Unutulmamalıdır ki Sayıştay, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim yapar. Haliyle Sayıştay denetimleri rapor haline geldiği an itibariyle haber değeri kazanır. Dahası, RTÜK’ün yaptığı gibi Sayıştay raporlarının haberleştirilmemesine yönelik açıklamaların kendisi de haberdir. Yapılan gazetecilik faaliyetidir” dedi.

Cumhuriyet