Antibakteriyel sabunlar da masum değil !

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, antibakteriyel sabun ve jeller hakında açıklama yaptı.

Antibakteriyel sabunlar da masum değil !
A+ A-

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tıp dünyası ve tüketici gruplarının yoğun talepleri üzerineantibakteriyel sabun ve jellere karşı \"operasyon\" başlattı. FDA tarafından açıklamada antibakteriyelsabun ve jellerin \"en iyi ihtimalle etkisiz, en kötü ihtimalle kamu sağlığına zararlı\'\' olduğu ifade edildi. FDA, üreticilerden, antibakteriyel kimyasal kullanılan bu ürünlerin hastalıkların ve enfeksiyonların yayılmasını önlemede normal sabun ve sudan daha etkili olduklarını ve uzun süreli kullanımının güvenli olduklarına dair kanıt sunmalarını istedi. Aksi takdirde firmalardan, ürünlerini yeniden formüle ederek antibakteriyelkimyasalları formüllerden ve etiketlerden çıkarmaları istenecek. Bu, antibakteriyel ürünlerin pazardan çekilmesi anlamını taşıyor.

Bilimsel kanıt bulunmuyor

Yapılan araştırmalara göre, tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan bu ürünlerin normal sabuna göre üstünlükleri olduğunu gösteren bilimsel kanıt yok. Aksine, antibakteriyel sıvı sabunlarda bulunan \'triklosan\' ve kalıp sabunlarda bulunan \'triklokarban’ isimli kimyasalların kanser, hormon bozuklukları, kas fonksiyon bozuklukları, astım ve alerji gibi hastalıklara yol açtığına dair veriler bulunuyor. Araştırmalar a göre bu kimyasalların ortaya çıkardığı bir diğer tehdit de dirençli bakterilerin ortaya çıkması.

FDA\'nın İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi Direktörü Janet Woodcck şöyle söyledi: “Söz konusu ürünlerdeki maddelerin faydalarının daha fazla olduğunun net bir şekilde gösterilmesi gerekiyor.\"