Aşı korkusunu yenmenin yolları

Uzmanlar, yetişkinlikte anksiyetiye dönüşen acı korkusunun yenmek üzere yeni bir yöntem geliştirdi.

Aşı korkusunu yenmenin yolları
A+ A-

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejla Canbulat, çocukların dikkatini başka yere çekerek yapılan tıbbi müdahalelerin, ileriki yıllarda yaşayacakları kaygı ve korkuları engelleyebileceğini söyledi.

Yetişkinlikte anksiyetiye neden oluyor

Canbulat, çocuklar için oldukça acı verici ve korkutucu durumlardan biri olan kan alma sırasındaki ağrı ve anksiyetenin (kaygı, korku, gerilim ve sıkıntı) en aza indirilebilmesi için Sağlık Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Hacer Sönmezer ile çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Ağrı ve anksiyetenin hem çocuklar hem de erişkinlerde sık görülen bir sorun olduğunu ifade eden Canbulat, \"Damara iğne ile girilerek yapılan tıbbi girişimler, çocuklar için ağrının en sık görülen kaynaklarındandır. Çocukluk döneminde yaşanan ağrı korkusu, genellikle yetişkinlik dönemine kadar devam eder. Bu durum, ilerleyen dönemler için stresin artmasına ve yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar\" diye konuştu.

Proje hazırlanıyor

Canbulat, bu olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla üniversitenin desteğiyle bir proje hazırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

\"Karaman Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 7-11 yaş grubu 188 çocuk üzerinde ailelerin izni ile belli uygulamalar yaptık. Bu çalışmada, çocuklar için oldukça acı verici ve korkutucu uygulamalardan biri olan kan alma sırasında ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında kaleydoskop (çiçek dürbünü) ve dikkati başka yöne çekme kartlarının etkisi üzerine çalıştık. Kartlar hakkında çocuklara bazı sorular sorduk. Her iki yöntemde de çocuklara tıbbi müdahale yapılırken dikkatlerini başka yöne çekmek amaçlandı. Yapılan değerlendirmelerde hem çocukların kendi ifadeleri hem de ebeveyn ve gözlemci ifadeleri dikkate alındığında, çocuklarda kan alma sırasında oluşan ağrı ve anksiyete düzeyinin, dikkati başka yöne çekme kartları ve kaleydoskop kullanılan gruplarda, bu yöntemlerin kullanılmadığı diğer gruba göre daha düşük olduğu belirlendi.\"

En etkili yöntem

Dikkati başka yöne çekme kartlarının çocuklarda ağrı ve anksiyete düzeyini kontrol etmede en etkili yöntem olduğunu vurgulayan Canbulat, şöyle devam etti:

\"Bu yöntemin yanında, kaleydoskop tekniği de tıbbi girişimler sırasında çocuklar için ağrıyı azaltmada alternatif yöntem olarak kullanılabilir. Ağrılı tıbbi müdahalelerin gelecekte istenmeyen etkilerini önlemek için başarılı bir ağrı kontrolü hedeflenmesi lazım. Daha iyi ağrı kontrolü ile klinik uygulamalarda ağrılı tıbbi işlemlerin duygusal etkisi azaltılabilir.\"