Bu besinler kan yapıyor

Sağlıklı yaşamın ilk şartlarından birisi de kansızlık sorununu yenmektir.

Bu besinler kan yapıyor
A+ A-

Kansızlığın sonucunda birçok hastalık insan bünyesinde daha kolay yer edinmeye başladı. Kansızlık bir hastalık olmayıp bir sağlık durumu veya rahatsızlığı olarak kabul edilmesi gereken bir şikayettir. Şu anda yeryüzünde yaşayan her 3 kişiden 1 tanesinde kronik kansızlık şikayeti görülmektedir. Kansızlığın en yaygın görüldüğü grup ise genç ve orta yaştaki kadınlardır. Bunun nedeni ise özellike doğurganlık döneminde her ay adet kanamalarıyla ortaya çıkan demir eksikliği kansızlığın en önemli sebebi olarak dikkat çekmektedir. Kansızlık ayrıca metabolik ve kalıtsal bir takım hastalıkların neticesi olarak ta ortaya çıkabildiği gibi beslenme bozuklukları, daha doğrusu yetersiz beslenme neticesinde de gelişebilmektedir.

KANSIZLIĞIN BERLİTİLERİ

* Kronik yorgunluk ve çabuk yorulma, halsizlik
* Nefes Darlığı şikayetleri
* Göğüs ağrısı (angina pektoris benzeri)
* Demir eksikliğine bağlı olarak metabolizmada yavaşlama
* Dudaklarda morarma
* Ağız içi ve göz altı morarmaları
* Sinirlilik ve asabiyet halleri
* Sürekli kronik uykusuzluk hissi
* El ve ayaklarda karıncalanmalar
* Yüzün ve benzin solgun olması

KANSIZLIĞA İYİ GELECEK BESİNLER

Kansızlığın doğal tedavisi için vücudun demir ve C vitamini ihtiyacını karşılayan veya demir emilimini artıran besinler ve yiyecekler ile beslenmek son derece gerekli ve önemlidir. Kansızlığa iyi gelen bitkiler, sebzeler, meyvelEr soya sütü, çiğ sebzeler, özellikle pırasa, ıspanak kereviz, karnıbahar, yulaf, pekmez gibi birçok besin iyi geliyor.

Pırasa çiğ yenildiğinde kan yapıcı etki gösteriyor. Diğer yandan gerek C vitamini gerekse demir bakımından zengin besinler olarak bilinen B12, C vitamini ve demir içeren gıdaları bolca tüketmek te kansızlık tedavisi için son derece önemlidir.

Karaciğer, tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, kuruyemiş ve süt ürünleri kansızlığa iyi gelen yiyecekler olarak sayılabilir.

Bal, arısütü ve polen de kansızlığa iyi gelen hayvansal besinler arasında sayılmalıdır. Dut, üzüm pekmezi, ahududu, karadut, çilek, böğürtlen reçeli gibi kırmızı renk bakımından zengin mevelerin reçel ve pekmezleri, kırmızı turp, kırmızı lahana gibi sebzeler de kansızlığa kesin çözüm olabilme kapasitesine sahip gıdalar olarak hatırda tutulmalıdır.