için kaldı

Infantino'nun başı dertte !

Infantino'nun başı dertte !

Panama belgelerinde yer alan bir UEFA Şampiyonlar Ligi yayın hakları anlaşmasında, Infantino'nun da imzasının bulunduğu iddia edildi.

İngiltere'nin The Guardian gazetesinde yer alan haberde, UEFA'nın  2006'da Cross Trading adlı off-shore şirketiyle yaptığı yayın hakları  anlaşmasında, o dönem UEFA'da yönetici olarak çalışan Infantino'nun da imzasının  bulunduğu öne sürüldü.
 
Geçmişte yolsuzluk yapmakla suçlanan şirket sahipleri Hugo ve Mariano  Jinkis'in, 111 bin dolara aldıkları turnuvanın Ekvador'daki yayın haklarını 3  katı fiyatına (311 bin 170 dolar) Teleamazonas kanalına sattığı belirtildi.  Şirketin ayrıca, 28 bin dolara elde ettiği UEFA Süper Kupa yayın haklarını da 126  bin 200 dolara aynı kanala sattığı kaydedildi.
 
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), merkezi  Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu  11,5 milyon belgeye ulaşmış ve 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla  paylaşmıştı.
 
Alman Süddeutsche Zeitung ve The Guardian gazeteleri gibi basın  kuruluşları tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143  politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, off-shore şirketleri üzerinden  vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia  ediliyor.
 
Şimdiye kadarki en büyük belge sızıntısı kabul edilen olaya "Panama  Papers" (Panama belgeleri) adı verildi.