Wimbledon heyecanı başlıyor !

Wimbledon heyecanı başlıyor !

Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve ABD Açık ile tenis sezonunun en önemli dört turnuvasından biri olan Wimbledon, bu yıl 130. kez organize edilecek.

2016 Wimbledon'da, geçen yıla göre yüzde 5 artışla toplam 28,1 milyon sterlin ödül dağıtılacak. 15 bin seyirci kapasiteli merkez kortta 9 Temmuz'da yapılacak tek kadınlar ve 10 Temmuz'da oynanacak tek erkekler finalini kazananlara ise 2 milyon (geçen yıl 1,88 milyon) sterlin para ödülü verilecek.
 
Roland Garros'da 2. tura yükselerek "bir grand slam turnuvasında ana tablo maçına çıkan" ve "bir grand slam turnuvasında maç kazanan" ilk Türk kadın tenisçi unvanlarını alan Çağla Büyükakçay, turnuvaya ana tablodan katılacak.
 
TEB BNP Paribas İstanbul Cup'ı kazanarak WTA turnuvalarında şampiyonluk yaşayan ilk Türk tenisçi dünya 77 numarası Çağla, ilk turda 30 numaralı seribaşı Fransız Caroline Garcia ile karşılaşacak. 
 
Djokovic "true grand slam" peşinde 
Avustralya Açık, Wimbledon, ABD Açık şampiyonluklarına Fransa Açık'ı da ekleyerek 4 büyük turnuvayı da kazanmak anlamına gelen "kariyer grand slam"i tamamlayan 8. erkek tenisçi olan Novak Djokovic, bir kez daha tarihe geçmek istiyor.
 
2015 Wimbledon'dan başlayarak oynanan 4 grand slam turnuvasında da şampiyon olan erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Djokovic, bu defa "true grand slam" (aynı takvim yılındaki tüm grand slamleri kazanma) peşinde. 
 
Serena Williams, Graf'ı yakalamak istiyor
Yılın ilk 2 grand slam turnuvasını finalde kaybeden tek kadınların 1 numaralı seribaşı Serena Williams, unvanını korumak için korta çıkacak. 
 
Wimbledon'da 2002, 2003, 2009, 2010, 2012 ve 2015 şampiyonu 34 yaşındaki Williams, bir kez daha mutlu sona ulaşması durumunda, 22 şampiyonlukla "açık dönemde en fazla grand slam turnuvası kazanan tenisçi" unvanını Steffi Graf ile paylaşacak.
 
Williams ayrıca, en fazla grand slam kazananlar listesinin 24 zaferle zirvesinde yer alan Margaret Court'a da bir adım daha yaklaşacak.