Adil Kullanım Kotası'nda sevindirici haber

Adil Kullanım Kotası'nda sevindirici haber
Güncelleme:

Türkiye'de internet kullanıcılarının en büyük sıkıntısı olan Adil Kullanım Kotası'nda düzenleme yoluna gidiliyor

Günümüzde çoğu internet kullanıcısının en büyük sorunlarından olan adil kullanım kotası (AKK) uygulaması için düzenlemeye gidiliyor. Özellikle son zamanlarda artan tepkilerin üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir düzenlemeye gitmeyi hedefliyor.

Yeni düzenlemeyle, hızın alt sınırının 3 Mbps artırılarak 5 Mbps'e yükselmesi bekleniyor. Bu durumda düşülen hızda alt sınır kat yükseltilecek. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, bu konuda bir düzenleme yapacaklarını belirterek, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” dedi.

Tüketici talepleri ve altyapıya uyumlu düzenleme yaparak kamuoyu görüşüne açacaklarını kaydeden Sayan, kotanın kaldırılmasının şimdilik mümkün olmadığını söyledi. Sayan, operatörlerin uygulamaya temkinli yaklaştığını ve sınırı artırmak istemediklerini belirtti. Sektör yetkilileri de uygulamanın yeni yatırım anlamına geldiğini ve hız artışının sıkıntı doğurabileceğini savundu.

Adil kullanım kotası, özellikle 'sınırsız' olarak satılan internet paketlerinde devreye girerek bağlantıyı yavaşlatıyor. Yeni düzenlemeyle kota dolduğunda hızın 3 Mbps yerine 5 Mbps'e düşmesi beklenebilecek.