AB ile vize serbestliği için yine kötü haber !

AB ile vize serbestliği için yine kötü haber !
Güncelleme:

AB Komisyonu, Türkiye ile 'vize serbestisi' sürecinin tüm Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vize almadan seyahat edeceği anlamına gelmediğini açıkladı

Günlük olağan basın toplantısında soruları cevaplayan AB Komisyonu sözcüleri, Türkiye üzerinden Avrupa’ya giden mültecilerin iadesini kabul edilmesinin taahhüdü anlamına gelen Geri Kabul Anlaşması’nı tam olarak uygulaması durumunda vize serbestisinin gündeme geleceğini ifade etti. Bu konuda ilk raporun önümüzdeki yıl başında açıklanması bekleniyor.

‘ÖNCE İŞ ADAMLARI GİBİ GRUPLARA SERBESTLİK TANINACAK’

AB Komisyonu sözcüleri, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesinin ardından, sistemin güvenli şekilde çalıştığının test edilmesi için öncelikle işadamları gibi gruplara vizesiz giriş hakkının verilebileceğine ve diğer kategoriler için daha sonra genişletilebileceğine dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN AB İLERLEME RAPORU SEÇİMDEN SONRA YAYINLANACAK

Türkiye ile ilgili AB ilerleme raporunun ne zaman yayınlanacağının sorulması üzerine ise “AB Komisyonu Başkanı, basının ilgisinin en yüksek olacağı bir dönemde açıklayacağını belirtmişti. Şu an için belirlenen bir tarih yok.” cevabı verildi. Türkiye’ye insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda sert eleştiriler getirmesi beklenen raporun seçim sonrasına bırakılmasının, Avrupa’ya mülteci akınını durdurmada kilit rol oynayabilecek Ankara’yı kızdırmama amacı güttüğü iddia edilmişti.