Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !
Yaz saati uygulaması için flaş karar !
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim

ABD'den Erdoğan'a yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ya Türkiye ya FETÖ" çıkışına ABD'den yanıt geldi.

ABD'den Erdoğan'a yanıt
A+ A-

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington’ın darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’in iadesi ile Türkiye’yle olan ortaklığı arasında bir seçim yapmasının gerekmediği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Suriye'de DAEŞ’e  karşı operasyonlara katılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi. 

 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın  toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın DAEŞ’e karşı  operasyonlara katılması yönünde yaptığı çağrıya ilişkin haberleri değerlendirdi.
 
Trudeau, Türkiye ve diğer müttefiklerle DAEŞ’e karşı mücadele  konusunda yakın temas içerisinde olduklarını belirterek, “Eğer DAEŞ’e karşı  mücadele hepimizin önceliğiyse ve bu da gerçekten bu anlamda atılmış bir adımsa  memnuniyetle karşılarız” dedi.
 
DAEŞ’e karşı oluşturulan koalisyonda yer alan bütün üyelerle irtibat  halinde olduklarını hatırlatan  Trudeau, Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı önerinin  DAEŞ karşıtı mücadelenin parçası olması durumunda bunu memnuniyetle  karşılayacaklarını söyledi. Trudeau, Rusya’nın DAEŞ’e karşı mücadeleye  katılmasının koalisyonun stratejisini değiştirmeyeceğini belirtti.
 
Sözcüye, Türkiye’nin savunma sanayi alanında Rusya’yla işbirliğini  artırabileceği yönündeki açıklamaları ve ABD’nin buna tepkisi de soruldu.  Trudeau, Türkiye’nin 1952 yılından beri NATO üyesi olduğuna dikkat çekerek, “NATO  ülkelerinin, NATO sistemiyle birlikte çalışabilir askeri malzemeleri temin  etmelerinin önemli olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
"Türkiye’ye desteğimiz sorgulanmamalı”
 
Trudeau, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara hitabındaki, "Er veya geç  Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” sözleri  hatırlatıldığında ise konu  hakkında konuşamayacağını belirtti. Trudeau, Gülen’in  iadesi hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“Bu konuyu daha önce konuştuk. İade anlaşması iki taraflı  imzalanmıştır. İki müttefikin yasal, teknik bir ilişkisidir. Bu sürecin nasıl  gelişeceği çok açıktır, duygulardan etkilenmez ve siyasi bir etki altına girmez.  Bildiğiniz gibi bazı belgeler bize ulaştı. İncelemeye ve Türk dostlarımızla  konuya ilişkin iletişim halinde olmaya devam ediyoruz. Fakat bu süreç hukuk  tarafından yönetilir ve yasal bir sistemdir.”
 
Trudeau, “Türkiye’yle ittifakımız, söylediğimiz gibi 1952’den beri,  NATO’dan beri. Türkiye’yle ortaklığımız  derin, güçlü ve sağlamdır. Nokta”  şeklinde konuştu.
 
FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi konusundaki bir soru üzerine Trudeau,  ABD'nin imzaladığı bütün iade anlaşmalarında yükümlülükleri yerine getireceğini  ifade etti ve konunun "FETÖ ya da Türkiye seçimi" şeklinde  karşılaştırılamayacağını bildirdi.
 
Trudeau, “Yani, ikisinden birini seçmeniz gerektiğine inanmıyorsunuz”  sorusuna ise "Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade  hakkındaki yasal süreç çok net. Anlaşmada belirtilmiştir. Türkiye’ye desteğimiz  ve ortaklığımız sorgulanmamalı" karşılığını verdi.
 
Sözcü Trudeau, iade sürecinin ne kadar süreceği yönündeki soruya,  “Aylar da sürebilir, yıllar da. Belli bir zaman dilimi belirtemem” yanıtını  verdi.
 
Terör saldırılarına kınama
 
Trudeau, ayrıca, Diyarbakır ve Mardin’de düzenlenen terör  saldırılarını kınadıklarını bildirdi ve “Hayatlarını kaybeden kişilerin  ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.
 
Toplantıda sözcüye, “Basın toplantısına Türkiye’deki saldırıyı  kınayarak başladınız. Dün de bazı yetkililer kınamıştı. Türkiye’deki darbe  girişimini defalarca kınadınız. Türk yetkililerin ABD’ye karşı eleştirileri ve  sert söylemi sizi biraz bitap mı düşürüyor?” sorusu yöneltildi.
 
Trudeau, buna karşılık şunları dile getirdi:
 
“Bu şekilde tanımlayamam. Daha önce de söylediğim gibi bu durumun  Türkiye için çok ciddi bir mesele olduğunu ve Türkiye hükümetinin konu (darbe  girişimi) üzerine çalıştığını anlıyoruz. Biz ortaklığımızın sağlam olduğu  konusunda Türkiye’yi tekrar temin etmek istiyoruz.”

AA