Almanya'da seçimlerin sonucu açıklandı

Almanya'da seçimlerin sonucu açıklandı
Güncelleme:

Almanya’da yapılan genel seçime ilişkin seçim komisyonundan yapılan açıklamada, oyların yüzde 25.7'sini elde eden Sosyal Demokrat Parti (SPD) olduğu ilan edildi.

Almanya'da yaklaşık 60,4 milyon seçmenin bulunduğu ve Başbakan Angela Merkel'in aday olmadığı genel seçimlerde oy kullanma işlemi yerel saatle 18.00'de sona erdi.

Alman seçim kurulunun yaptığı açıklamaya göre Maliye Bakanı Olaf Scholz'u başbakan adayı gösteren Sosyal Demokrat Parti (SPD), genel seçimlerde oyların yüzde 25.7'sini alarak seçimi birinci bitirdi.

CDU/CSU ise yüzde 24.1 oy oranıyla ile ikinci sırada yer alıyor. Böylelikle CDU/CSU, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan genel seçimlerde en düşük oy oranını almış oldu.

Yeşiller Partisi ise oy oranını yüzde 14.6'ya çıkardı. Böylelikle Yeşiller Partisi, şimdiye kadarki genel seçimlerde en yüksek oy oranını yakalamış oldu.

Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 11.5 ile dördüncü sırada yer aldı.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi de yüzde 10.5 oy oranıyla beşinci oldu.

Sol Parti ise yüzde 4.9'da kaldı. Sol Partinin meclise girebilmesi için yüzde 5'lik barajı geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor.

Ayrıca Danimarkalı azınlığın kurduğu ve özel düzenlemeyle seçim barajından muaf tutulan Güney Schleswig Seçmen Birliğinin (SSW) de 1 milletvekili ile mecliste yer alacağı aktarıldı.

'Bu sonuçtan memnun olmadığımızı şimdiden söyleyebiliriz'

CDU/CSU partilerinin başbakan adayı Armin Laschet, CDU/CSU'nun öncülüğünde bir koalisyon kurmak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Laschet, ilk sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından başkent Berlin'de, CDU Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

Bu seçim akşamının çok özel olduğunu belirten Laschet, 16 yıl sonra Başbakan Angela Merkel’in genel seçimde yeniden aday olmadığını ifade etti.

Laschet, bu 16 senenin Almanya için iyi yıllar olduğunu vurgulayarak, Merkel'e teşekkür etti.

Anketlere göre, seçimlerin başa baş geçtiğine işaret eden Laschet, "Bu seçim akşamı istisnai bir durum. Henüz elimizde güvenilir rakamlar yok. Ancak bu sonuçtan memnun olmadığımızı şimdiden söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Laschet, bu seçim gecesinin uzun geçeceğini ve nasıl sonuçlanacağının şimdiden söylenemeyeceğini, muhtemelen Almanya'da ilk kez gelecek hükümetin 3 partiyle kurulacağını kaydetti.

Hükümet kurma görevinin CDU/CSU'da olduğunu belirten Laschet, "Hristiyan Birlik partilerinin öncülüğünde bir koalisyon kurmak için elimizden geleni yapacağız" ifadesini kullandı.

Almanya'nın şimdi geleceği şekillendiren bir koalisyona ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Laschet, "Zıtlıkları aşmak ve Almanya’nın birliğini sağlamak zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.

Laschet, CDU/CSU'ya verilen her oyun ülkede sol hükümetin kurulmasına karşı verildiğini kaydetti.

'Halkımız, başbakan olarak Olaf Scholz'u görmek istiyor'

SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz, seçim sonuçlarından memnun olduğunu belirterek Alman halkının başbakan olarak kendisini görmek istediğini ifade etti.

Scholz, ilk seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partililere hitaben yaptığı konuşmada, "Uzun bir seçim akşamı olacak, bu kesin. Fakat aynı zamanda şu da kesin ki, halkımız, başbakan olarak Olaf Scholz'u görmek istiyor" dedi.

SPD'nin şansölye adayı Scholz, seçim sonuçlarını 'büyük bir başarı' olarak nitelendirerek, seçmenlerin seçim sonucuyla açıkça 'hükümet değişikliği' istediklerini kaydetti.

Scholz, Almanya’da iyi, olumlu bir hükümetin kurulması için görevin kendisine verildiğini ifade ederek, koalisyon görüşmelerini yılbaşına kadar tamamlamak istediklerini belirtti.

400 bin SPD üyesine son birkaç haftadaki yüksek destekleri için teşekkür eden Scholz, seçimde nihai sonucu bekleyeceklerini vurgulayarak, "Nihai sonuçları bekleyelim, sonra işe koyulacağız" dedi.

Yeşiller adayı Baerbock: Sevinmek için bir neden yok

Yeşiller Partisi'nin adayı Annalena Baerbock ise ilk seçim sonuçlarının 'sevinmek için bir neden ortaya koymadığını' ifade etti.

Yeşiller Partisi'nin oy oranını 4.9 puan yükselterek yüzde 13.8'e çıkararak SPD ve CDU'dan sonraki üçüncü parti konumuna getirdiği seçim sonuçları, partinin koalisyon için önemli bir rol oynayacağı anlamına geliyor.

Ancak başbakan olma şansını yitiren Baerbock, yaptığı ilk açıklamada, "Daha fazla oy bekliyorduk. Kısmen seçim kampanyasının başlangıcında yaptığım hatalardan dolayı bunu başaramadık" dedi.

Farklı partilerin farklı seçim kombinasyonları oluşturmak için birbirleriyle konuşmalarının mantıklı olduğunı söyleyen Baerbock, "Bu ülkedeki çok sayıda genç insan tarafından seçildik. Gençler arasında önde giden bir güç olduğumuz kesin" ifadelerini kullandı.