Çin'de devrim niteliğinde karar

Çin'de devrim niteliğinde karar

Çin, ülkede gerileyen doğum oranının ardından harekete geçti. Pekin yönetimi, nüfusa ilişkin yeni politika doğrultusunda çiftlerin en fazla üç çocuğa sahip olmasına izin verdi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'ya göre, değişiklik, Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından onaylandı. Ülkede daha önce en fazla iki çocuk sahibi olunabiliyordu.

Üç çocuğa kadar doğum izni, her on yılda bir yapılan nüfus sayımının ardından Çin nüfusunun büyümesinin yavaşlamasına ilişkin verilerin ardından geldi.

NÜFUS ARTIŞ HIZI AZALMA EĞİLİMİNDE

Bloomberg’ün aktardığına göre; geçen günlerde açıklanan nüfus sayım sonuçları, 2000 ile 2010 yılları arasında yüzde 0,57 olan büyüme oranının son 10 yılda yıllık ortalama yüzde 0,53'e düştüğünü gösteriyor.

Nüfus sayımı verilerinin açıklanmasının ardından Çin'in, aile politikası kurallarını esneteceği konusunda bir görüş hakimdi.

"NÜFUSUN YAPISINI İYİLEŞTİRECEK"

Çin Komünist Partisi'nin organlarından Politbüro toplantısında alınan karara işaret eden Xinhua, "Her çiftin üç çocuk sahibi olmasına izin vermek ve ilgili destek politikalarını uygulamak, nüfusun yapısını iyileştirmeye yardımcı olacak." dedi.

Çin'de aileleri uzun yıllar boyunca yalnızca tek çocuğa sahip olmakla sınırlayan katı doğum politikası kademeli olarak gevşetilmiş, 2016'dan beri ikinci çocuk sahibi olunmasına izin verilmişti.

Politbüro, ayrıca emeklilik yaşının kademeli bir şekilde yükseltileceğini bildirdi.

Etiketler çin doğum nüfus