Eyvah! DSÖ acil toplanıyor

Eyvah! DSÖ acil toplanıyor
Güncelleme:

İlk olarak Afrika'da görüldükten sonra hızla çok sayıda ülkeye yayılan maymun çiçeği virüsü için Dünya Sağlık Örgütü "acil" toplantı kararı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, son zamanlarda sıkça görülen maymun çiçeği vakaları nedeniyle acil toplanma kararı aldı. Yeni görülen Maymun Çiçeği vakaları akıllara Covid-19 döneminin ilk zamanlarını getirdi.

Maymun çiçeği enfeksiyonlarına ilk olarak Afrika’nın bazı bölgelerinde rastlanmıştı. Şu an da ise İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İsrail, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde de Maymun çiçeği görüldü. Bu sonuçla yeni virüs üç kıtaya birden yayılmış oldu. 

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI NEDİR ?

Maymun çiçeği hastalığı, ilk olarak 1958’de araştırma için tutulan maymun kolonileri arasında keşfedilmişti. İlk insan vakası ise 1970 yılında kaydedilmişti. Genelde yakın temasla bulaşan maymun çiçeği virüsü, yüzde ve vücudun geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıca ateş ve baş ağrısı gibi semptomlara neden oluyor.

Maymun Çiçeği hastalığına yakalananların iyileşmesi tahmini iki ila dört hafta sürüyor.