İslam düşmanları bu pankartla sokağa indi

İslam düşmanları bu pankartla sokağa indi
Güncelleme:

Hollanda'da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi gösteri düzenledi.

Hollanda'nın Enschede kentinde, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi gösteri düzenledi.

Kendilerini "Batı'nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar" olarak tanımlayan PEGİDA'nın gösterisine, beklenenden az kişi katıldı.

Gösteride, Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen katılımcılar, İslam karşıtı konuşmalar yaptı. Almanya'dan katılan bir müzik grubu ise İslamofobik sözler içeren şarkılarla konser verdi.

Çok sayıda polisin görev yaptığı ve özel güvenlik bölgesi ilan edilen kentte, gösterinin yapılacağı meydana gitmek isteyen şüpheli görülen kişilere ise kimlik kontrolü yapıldı.

Anti-Faşişt Eylem (AFA) adlı sivil toplum hareketi de aynı kentin farklı bölgesinde PEGİDA karşıtı gösteri düzenledi.

AFA hareketinden bir grup, PEGİDA hareketinin gösteri sonrası polis eşliğinde yaptığı yürüyüşün önünü kesti. Polis, olaya müdahale etti.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, toplam 22 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Enschede Belediyesi, haziranda AFA ve PEGIDA'nın aynı gün ve saatte meydanda gösteri yapmak istemeleri üzerine, güvenlik gerekçesiyle her iki gösteriye de izin vermemişti.

Irkçı PEGIDA hareketi mensubu bir grup, bir süre önce Veghel kentindeki Selimiye Camisi inşaat alanına, daha sonra Leiden kentinde faaliyet gösteren ilkokulun giriş kapısına İslamofobik ve ırkçı ifadelerin bulunduğu döviz asmıştı.

AA