O ülke şarkıcılara ''playback''i yasakladı

O ülke şarkıcılara ''playback''i yasakladı
Güncelleme:

Kırgızistan’da dünya genelinde sanatçıların konserlerde sık sık başvurduğu yöntem olan "playback" yasaklandı.

Yılbaşında yürürlüğe giren karara ilişkin Kırgızistan Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kırgızistan'ın halka açık kültürel etkinliklerde önceden kaydedilmiş şarkılar eşliğinde şarkı söylemeyi yasakladığı belirtildi.

Sanatçıların çoğunlukla konserlerde veya canlı televizyon programlarında başvurduğu bu yöntem, kayıttan şarkı çalarken sanatçının ağzını oynatmasıyla yapılır.

CEZASI BELLİ DEĞİL

Kırgız medya kuruluşlarının bildirdiğine göre, karar, geçtiğimiz cuma günü Kültür, Enformasyon ve Spor Bakanı Altınbek Maksutov tarafından imzalandı. Yeni düzenleme, tiyatrolarda, sinema salonlarında, müzelerde, kulüplerde, kütüphanelerde ve spor salonlarında devlete ait kültürel etkinliklerde playback yapmayı yasaklıyor. Bu yasak aynı zamanda toplu halka açık etkinlikler için de geçerlidir.

Yeni kuralı ihlal edenlere hangi cezaların verileceği belirsiz olsa da, sorumluluk ilgili etkinliklerin organizatörlerine ve ev sahiplerine ait olacak. Bakanlığın basın servisi, Kırgızistan'ın kültür bakanının mevzuata uyumu bizzat denetleyeceği bildirirken, "Şarkıcılar kültürel etkinlikler sırasında canlı şarkı söylemelidir" diye kaydetti.

‘KİMSEDE TEKNİK DONANIM YOK’

Düzenleme, 2021 yılının şubat ayında Kırgızistan Kültür Bakanlığı'nın konser organizatörlerini biletlerin ve posterlerin üzerine ilgili duyuruları basarak performansın canlı mı yoksa playback mi olacağını seyirciye bildirme zorunluluğu getirmesinin ardından imzalandı.

Dönemin Kültür Bakanı Nurzhigit Kadyrbekov, pek çok kişinin yeterli teknik donanıma sahip olmadığını öne sürerek playback yapılmasını engellemek istemediğini belirtirken, yetkililerin yeni şartı getirmeyi seçtiklerini söyleyerek “Kültür dürüstlükle başlar. İzleyicileri ve dinleyicileri aldatmayalım” dedi.