KDV oranlarına zam geliyor

KDV oranlarına zam geliyor
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yemek hizmeti sunan kafe ve lokanta gibi işletmelerde KDV oranlarında artış yapmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili tebliğ taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı'ının internet sitesinde yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı lokanta ve kafelerde KDV oranlarında artış yapmaya hazırlanıyor.

Konuya ilişkin tebliğ taslağına göre, Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranını düzenleyen maddesinde değişiklik yapılacak. Yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye çıkartılacak.

Buna göre, kahvehane, kafeterya, pastane, hazır yemek şirketleri dahil lokantalarda KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkacak. Bu işletmelerde alkollü içecekler için uygulanan yüzde 18 KDV oranı da yüzde 20’ye çıkartılacak.

Gazino, bar, dans salonu, pavyon, taverna, birahane gibi yerlerde verilen hizmetlere uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilecek.

Tebliğ taslağı görüşlerin alınmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kafe ve lokantalarda KDV oranlarında artış yapmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili tebliğ taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı'ının internet sitesinde yayımlandı.

BAKAN ŞİMŞEK NE DEMİŞTİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 31 Mart seçimlerinden önce yaptığı açıklamada KDV, kurumlar vergisi ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacağını belirtmişti. Şimşek, ''Vergi konusunda sürpriz yok. Orta vadeli programda ne yazıyorsa onu uygulayacağız. Vergi istisnaları gözden geçireceğiz ama KDV oranlarında artış olmayacak, kurumlar vergisinde artış olmayacak. MTV'de düzenlemeyi aklımızdan bile geçirmedik. Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız.'' demişti.