Mısır'daki Mali Kriz

Mısır'daki Mali Kriz

Mısır'da faaliyette bulunan bazı yabancı şirketler, yatırım ortamının umut verici olmaması ve elde ettikleri karı yurt dışına çıkarmakta sıkıntı çekmeleri nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldı

KAHİRE (AA) - Mısır'da bankaların yaşadığı fon krizi nedeniyle yabancı şirketlerin üretimlerini durdurmasına ve bir kısmının iç piyasadan çıkmasına neden oldu.

Ülkede yaşanan askeri darbe ve şiddet olaylarının turizm sektörünü olumsuz etkilemesi, Süveyş Kanalı'ndan elde edilen gelirlerde 2015 yılı sonu itibarıyla 290 milyon dolarlık düşüş yaşanması ve petrol ihracatının ülkeye eskisi kadar döviz getirmemesi mali krizi tırmandırırken ülkedeki bankaların da kasasını boşalttı.

Mısır'da faaliyette bulunan bazı yabancı şirketler, yatırım ortamının umut verici olmaması ve elde ettikleri karı yurt dışına çıkarmakta sıkıntı çekmeleri nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Son olarak ABD merkezli General Motors Mısır bankalarının kendilerine döviz sağlayamaması nedeniyle faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu duyurdu.

- Yabancı yatırımlarının durma nedeni

Yabancı şirketlerin faaliyetlerini durdurma ve bir kısmının iç piyasadan çıkma kararı almasının ardında ucuz enerjiye ulaşmada sıkıntı yaşanmasının yattığı belirtiliyor. Mısır bütçesinden geçen senelerde, bu şirketlere 120 milyar cüneyhlik enerji desteği veriliyordu. Bu destekten en çok çimento, gübre ve enerji gibi sanayi sektöründeki şirketler istifade ediyordu.

Üretimi durdurmalarının bir başka nedeni ise şirketlerin, Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinde inşa etmeye başladığı Hedasi Barajı'nın Mısır'ın sudan alacağı payın azalmasına neden olacağı düşüncesi olduğu bildirildi.

- Yabancı yatırımların ülkeye katkısı sınırlı

Maliye bakanlığının verilerine göre, ülkeye yapılan yabancı yatırımlar, son 5 yılda gayrı safi milli hasılanın çok küçük bir kısmını oluşturdu. Şirketlerin ülkeye getirdiği yabancı sermaye petrol, sanayi tesisleri, inşaat ve emlak sektöründe değerlendirildi.

Ülkeye yeni teknoloji getirmeyip sadece montaj işlemi yapan yabancı şirketlerin güneydoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi ihracata değil iç piyasaya dönük çalışması da Mısır'ı gelişmekte olan ülkeler kategorisinden çıkaramadığı kaydedildi.