Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Dijital para zengin etti !

Bitcoin öncülüğündeki 463 dijital para biriminin toplam değeri 1 yılda yüzde 200 artış gösterdi.

Dijital para zengin etti !
A+ A-

Bitcoin öncülüğündeki 463 dijital para biriminin toplam değeri 1 yılda yüzde 200 artarak 11.1 milyar dolara ulaştı. Bu paralar yatırımcılarına son 1 ayda yüzde 50’ye varan getiriler sağladı.

Dijital para devrimi artık derin ve sessizce değil gümbür gümbür geliyor. Akşam'dan Selim Karahan'ın haberine göre, dijital veya sanal para denince birçok kişinin aklına haklı olarak Bitcoin geliyor. Hacmi bakımından Bitcoin halen dijital para birimi işlemlerinde yüzde 80 paya sahip. Ancak bugün 643 adet sanal para birimi bulunuyor. Bu para birimlerinin toplam piyasa değeri 1 yıl önce 3.7 milyar dolarken bugün 11.1 milyar dolara yükselmiş durumda. Bu yüzde 200’lük artış para cinsi sayısının artması kadar değerlerindeki hızlı yükseliş sayesinde oldu. Son 1 ayda dijital paralar yatırımcıyı resmen zengin etti.

ÇİNLİLER KAFAYI BITCOIN'LE BOZDU

Bitcoin dolar karşısında 1 ayda yüzde 29 getiri sağladı. Bitcoin’den sonra en popüler para birimi Ethereum yatırımcısına bu dönemde yüzde 46 kazandırırken, işlem hacmi bakımından 3. sırada yer alan Litecoin yüzde 28 değerlendi. Bu artışta Çinlilerin yoğun ilgisi etkili oldu. Ülkede devletin finansal istikrarı sağlamak için koyduğu kurallar gereği çok kısıtlı yatırım seçeneği bulunan Çinliler son 2 yıldır özellikle Bitcoin’e yönelmiş durumda. Bugün Bitcoin işlemlerinin yüzde 90’ı Çin merkezli siteler üzerinden yapılıyor. Madencilikle elde edilen yeni Bitcoin’lerin yüzde 80’i Çin ve Moğolistan’daki güçlü işlemciler tarafından ortaya çıkarılıyor. 

BITCOIN İÇİN ÖZEL MADENCİ

Dijital paraların bir merkez bankası bulunmuyor. Bu sebeple işlemlerin kayda geçirilmesi kullanıcıların görevi. Bunu yapan kullanıcılar belli miktarda parayla ödüllendiriliyor. Buna da madencilik deniyor. Madencilik için çok güçlü bir işlemci gerekiyor. Bu sebeple sadece madenciliğe’ odaklanmış işlemciler e-ticaret sitelerinde 200-300 dolar arasında bedellere satılıyor.

HACKERLARIN YENİ EKMEK KAPISI?

Günümüzde hackerlar binlerce bilgisayarı köleleştirip çeşitli sitelere yoğun veri akışı sağlayarak saldırı düzenliyor. Aynı mantıkla artık hackerlar Bitcoin madenciliği de yapıyor. Madencilik için kaç bilgisayarın köleleştiği bilinmiyor ancak 2 yıl önce sadece 1 hackerın 13 bin bilgisayarı köleleştirerek Bitcoin madenciliği yaptığı ortaya çıkmıştı.

DÜŞÜK HACİM BÜYÜK RİSK

Dijital para birimlerinde küresel günlük işlem hacmi ortalama 100 ila 150 milyon dolar arasında değişiyor. Düşük işlem hacmi dijital paraların değerlerinde büyük dalgalanmalar yaşanmasına sebep oluyor. Bazen 1 aylık getiriler sadece birkaç saat içinde eriyebiliyor.