Ayşegül'ü istismar edip katleden yabancı uyruklu caninin ifadesi kan dondurdu

Kocaeli'nde 16 yaşındaki genç kıza cinsel istismarda bulunduktan sonra kafasına taşla vurarak katleden Afganistan uyruklu zanlının ifadesi kan dondurdu.

Kocaeli Gebze'de 16 yaşındaki A.A., dershaneden eve dönerken Afganistan uyruklu bir kişinin saldırısına uğradı. Cinsel istismara maruz kalan, direnmesi nedeniyle başına taşla vurulan A.A, kaldırıldığı hastanede 132 gün sonra hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili ifadesinde "Olay günü alkol aldım ve cami civarında dolaştığım sırada Ayşegül'ü gördüm. Alkolün etkisiyle hoşuma gitti" diyen Afgan M.A. hakkında istenen ceza belli oldu.

 Olay, geçen yıl 12 Temmuz'da, Gebze ilçesi Pelitli Mahallesi'nde meydana geldi. Afgan M.A., dershaneden eve dönen A.A.'ı takip ederek ağaçlık alana sürükledi. Burada cinsel istismar girişiminde bulunan M.A., kendisine direnen A.A'ın boğazını sıkıp, başına taşla vurarak yaraladı. Korkan M.A., Ayşegül'ün çamaşırlarını giydirip, yol kenarına getirdi daha sonra da Ayşegül'ü yaralı gördüğünü belirterek, çevredekilerden yardım istedi. İhbarla gelen sağlık ekipleri, A.A.'ı hastaneye kaldırdı. Bu sırada M.A. olay yerinde kaçtı, ardından jandarma ekiplerince yakalandı. İfadesinin ardından M.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yoğun bakımda tedavi gören A.A. ise 132 gün sonra hayatını kaybetti.

 "ALKOLÜN ETKİSİYLE HOŞUMA GİTTİ"

M.A., ifadesinde, "Olay günü alkol aldım ve cami civarında dolaştığım sırada Ayşegül'ü gördüm. Alkolün etkisiyle hoşuma gitti. Beğendim ve gittiği yöne doğru arkasından takip ettim. Tenha ve ağaçlık bir yere geldiğimizde, arkadan yaklaşarak habersizce boğazını sıktım ve etkisiz hale getirmeye uğraştım. Aniden baygınlık geçirip, yolun kenarına düşerek kafasını çarptı. Sürükleyip, çalılık ve ağaçlık alana soktum. Pantolonunu çıkarttım. Çevreden sesler gelince pantolonunu giydirdim. Biraz uzaklaştım, sonra geri gelip yaşayıp yaşamadığını kontrol ettim. Yüzünde sıcaklık ve ağzında köpük vardı. Çantasındaki ıslak mendil ile ağzını ve yüzünü sildim. Yarım saat ayıltmaya çalıştım, başaramayınca sırtıma alıp yol kenarına taşıdım. Yakın bir iş yerinden bir şahıs geldi. Bir araç durdu, sağlık ekiplerine haber vermelerini istedim. Kalabalık olunca biri kızı tanıdı ve ailesine bilgi verdiler. Olup bitenleri kenardan izledim hatta kız arabaya konulurken yardım ettim" dedi.

"SOYUP TEKRAR GİYDİRDİM, PİŞMANIM"

Olay nedeniyle üzgün olduğunu belirten M.A., "Pelitli'de oturan bir tanıdığım, Afganistan uyruklu arkadaşımın yanına gittim. Kendime çok kızıyordum, sinirle elimi aynaya hızlıca vurdum. Ayna kırılarak camlar sol elimi kesti, kendi kendime yarayı sardım. Saklandığım evde jandarma ekipleri tarafından yakalandım. Elimi görünce ambulansla hastaneye götürdüler. Tedavi edilip, karakola götürüldüm. Olay nedeniyle çok üzgün ve pişmanım. Bu olaya her ne kadar kalkıştıysam da kaçmadım ve yardım çağırdım. Kıza herhangi bir cinsel eylemde de bulunmadım. Sadece soyup tekrar giydirdim, pişmanım" diye konuştu.

 'CİNSEL İSTİSMAR' ŞÜPHESİ KESİNLEŞTİ

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada iddianame, tamamlandı. İddianamede; otopsi tutanağı, şüpheli ifadesi, hastane raporları, kamera görüntüleri, olay yerinde tespit edilen materyaller ve kriminal inceleme tutanaklarından çıkarılan sonuçlar da yer aldı. Savcılık, olay yerinde yapılan incelemelerde; Ayşegül'ün sürüklendiği ağaçlık alan içinde bulunan kadın iç çamaşırı, çorap, açılmış içi boş ıslak mendil poşeti ve kullanılmış 2 ıslak mendil ile M.A.'a ait şort üzerinden alınan leke numunelerinde belirlenen meninin, benzer DNA örnekleri olduğunun tespit edilmesiyle şüphelinin Ayşegül'ü öldürmeden önce 'nitelikli cinsel istismar' suçunu işlediğine kanaat getirdi.

ÖLÜM NEDENİ DE BELLİ OLDU

İddianamede yer alan otopsi raporuna göre, başına aldığı darbeler nedeniyle ağır yaralanan ve hastanede 132 gün yaşam mücadelesi veren A.A.'ın; kafa travması, boyun bölgesine yapılan baskıya bağlı gelişen beyin ödemi, beyindeki hasardan dolayı solunumun ciddi azalmasına bağlı beyin dokusunun tahribatı ve gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

İSTENEN CEZA BELLİ OLDU

M.A. hakkında 'nitelikli kasten öldürme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. M.A., 22 Eylül'de Gebze 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanacak.