Abdulkadir Selvi, Danıştay'ın kararını Danıştay'dan önce açıkladı

Danıştay'da bugün görülerek karara bağlanan ancak kararı henüz açıklanmayan Ayasofya'nın ibadete açılıp/açılmayacağı ile ilgili kararı Hürriyet gazetesi yazarı Abdukadir Selvi yazdı.

Abdulkadir Selvi, Danıştay'ın kararını Danıştay'dan önce açıkladı
A+ A-

Bugün Danıştay’da görülen ve yaklaşık yarım saat süren Ayasofya görüşmesinin kararı açıklanmadı ama Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, kararın “İbadete açılması” yönünde olacağını yazdı. 

Selvi yazısının ilgili bölümü şu şekilde; 

“Ayasofya'nın ibadethane olarak açılması için tarihi bir gün. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’yla ilgili başvuruyu karara bağlayacak. Ayasofya İstanbul’un fethinden sonra cami olmuş, Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetine rağmen 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye çevrilmişti. O günden bu yana Ayasofya’nın aslına uygun olarak camiye dönüştürülmesi talepleri hiç bitmedi.

Bu millet o kararı hiçbir zaman benimsemedi. Danıştay, Kariye Camisi konusunda verdiği kararla tarihi bir yanlışı ortadan kaldırmıştı. Şimdi sıra Ayasofya’da. Danıştay 10. Dairesi bugün vereceği kararla sadece Ayasofya’nın yasağını kaldırmayacak, aynı zamanda Türkiye’ye vurulan zincirleri kıracak.” 

Selvi’nin, Danıştay’ın vereceği kararın ne yönde olacağını nereden bildiği ise merak konusu oldu.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı için...