Bakan Kurum açıkladı: 66 bin boşaltılacak

Düzce'deki sel felaketine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yıkım riski taşıyan 66 binanın boşaltılacağını söyledi.

Bakan Kurum açıkladı: 66 bin boşaltılacak
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Düzce'deki sel felaketine ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yıkılma riski taşıyan 66 binanın boşaltılacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'deki sel felakatine ilişkin açıklama yaptı:

"Selin etkilerinin ne kadar sert olduğu görüldü. Kayıp 7 vatandaşımızdan 5'inin cenazesine ulaşıldı. 2 kardeşimiz için çalışmalarımız devam ediyor. Belediyelerimiz, AFAD ve bakanlığımız çalışmalarına devam ediyor. Buradaki süreç valimiz koordinasyonunda işletiliyor. İklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi. 

Eylem planlarımızı açıklamıştık. Yapılması gerken işlemleri valilik kararıyla belediyelerimize gönderdik. Dere güzergahları üzerindeki konutun taşuınma sürecini yürütüyoruz. Batı Karadeniz bölgemizde de iklim değişikliğinin ikinci etabı olan mücadeleyi sürdürme amacıyla tespitlerimize başladık. yapılması gereken her türlü adımı atacağımızı yeniliyorum.

Dere kenarındaki binaların taşınması önceliğimiz. 3 ilçe 45 köyde hasar tespit çalışması yapıldı. 319 az 45 ağır 85 yıkık bina ve 26 da istinat duvarı var. 66 bina da heyelan riski altında. Bu binaların boşaltılması sürecini yapıyoruz. Tespit çalışmaları bitince bu süreci yapacağız. Belediyelerimizin ihtiyacı olan tüm desteği vereceğiz."

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News